PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór wokół kandydatury Trzaskowskego na prezydenta Warszawy. Lubnauer: PiS tylko na to czekał

  • PAP/MIW    2 listopada 2017 - 20:49
Spór wokół kandydatury Trzaskowskego na prezydenta Warszawy. Lubnauer: PiS tylko na to czekał
Rafał Trzaskowski. (fot. sejm.gov.pl)

Najlepszy kandydat na prezydenta stolicy to taki, który ma największe szanse na odsunięcie PiS od władzy, a ma je Rafał Trzaskowski - uważa Marcin Kierwiński (PO). PiS tylko czekał na taką kandydaturę - oceniła Katarzyna Lubnaur (Nowoczesna). Racja stanu wymaga porozumienia między PO a N - dodała.
• Grzegorz Schetyna oświadczył, że "chciałby, żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem Platformy Obywatelskiej i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy".

• Z kolei Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie Paweł Rabiej.

 

• Katarzyna Lubnauer powołuje się na badania opinii publicznej, z których wynika, że zarówno elektorat PO, jak i Nowoczesnej oczekuje jakiegoś porozumienia między oboma partiami.  

 

Poseł PO Marcin Kierwiński wyraził w czwartek (2.11) nadzieję, że w nadchodzących wyborach samorządowych wygra "najlepszy kandydat dla Warszawy".

- Ja jestem osobiście przekonany, że tym najlepszym kandydatem jest Rafał Trzaskowski; nie dlatego, że jest kandydatem Platformy Obywatelskiej, ale jest osobą szalenie doświadczoną w polityce, dobrze odbieraną po tej opozycyjnej stronie sceny politycznej, z dużym doświadczeniem warszawskim - Kierwiński w TVN24

Odnosząc się do wpisu wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego na twitterze, gdzie zamieścił zdjęcie Trzaskowskiego z prezydent Warszawy oraz słowa: "PO rozpoczęła walkę o 4 kadencję HGW", Kierwiński odparł:

- Rozumiem, że tego typu tweety mogą trafiać do bardzo mało wyrobionego elektoratu.

Zdaniem posła ocena, iż ktoś jest złym kandydatem tylko dlatego, że pojawił się z konkretną osobą na zdjęciu jest czymś "żenującym".

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa, że to, co działo się na Twitterze w sprawie kandydatury Trzaskowskiego pokazuje, że "PiS tylko czekał na tę kandydaturę".

- Ja bym nie dzieliła elektoratu na bardziej i mniej wyrobiony - przekonywała. Jak tłumaczyła, należy spodziewać się, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie miejscem uprawiania PR-u mającego na celu "zdyskredytowanie całego środowiska Platformy Obywatelskiej".

Kierwiński zauważył, że Rafał Trzaskowski nigdy nie miał nic wspólnego z reprywatyzacją. Podkreślił, że "Platforma to 12 lat realnej zmiany w Warszawie".

- Jest to czas liczenia szabel, a co zrobił Grzegorz Schetyna? Wystąpił z małym pistolecikiem i wystrzelił kapiszona - oceniła Lubnauer. Jej zdaniem "racja stanu wymaga porozumienia w całej Polsce", a Grzegorz Schetyna spowodował, że jedyną rozmową w Warszawie będzie ta o reprywatyzacji.

Lubnauer powoływała się też na badania opinii publicznej, które - jak mówiła - dość jednoznacznie wskazują, że zarówno elektorat PO, jak i Nowoczesnej "widzi już tej chwili jednoznacznie, że jest wspólny interes w tym" żeby między PO a Nowoczesną "było jakieś porozumienie".

Politycy PO i N byli pytani, czy prawdą jest, że był już przygotowany projekt porozumienia obu partii, jednak nie zgodził się na to przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Informację tę potwierdziła szefowa klubu Nowoczesnej.

- Był projekt przygotowany, natomiast to są rozmowy, które uważamy, że nie odbywają się przy mediach - powiedziała Lubnauer.

- Pragnę przypomnieć, że to Grzegorz Schetyna był człowiekiem, który jako pierwszy powiedział o wspólnej liście - zauważył Kierwiński.

Jego zdaniem PO i Nowoczesna "w wielu miejscach" powinny mieć wspólnych kandydatach, jednak "wyróżnikiem tego kandydata powinny być realne szanse odsunięcia PiS-u od władzy".

- Wydaje się, że Rafał Trzaskowski jest dość naturalnym wspólnym kandydatem - ocenił.

Grzegorz Schetyna oświadczył w czwartek na konferencji prasowej, że "chciałby, żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem Platformy Obywatelskiej i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy". Wcześniej Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Paweł Rabiej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2017-11-03 08:41:34

    Prezydent W-wy z PO, to utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Zagłosują urzędnicy i ich bliscy, pracownicy miejskich spółek i ich rodziny. Czy to wystarczy na kandydata PiS? Nie sądzę. H. Gronkiewicz- Waltz skutecznie pogrążyła swoja partię. Nie tylko na komisji ws. reprywatyzacji. Jedyna... szansa na poprawę notowań- to zgoda na pomniki ofiar katastrofy Tu 154. To istotny argument w rękach PiS, do osłabienia. PiS gdy wygra, i tak je postawi w dowolnym miejscu.Dla 90 proc mieszkańców jest obojętnie, czy narusza one widok historyczny Krakowskiego Przedm.  rozwiń