PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawą Czesława Małkowskiego najprawdopodobniej zajmą się sędziowie z olsztyńskiego sądu

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 15:07
Sprawą Czesława Małkowskiego najprawdopodobniej zajmą się sędziowie z olsztyńskiego sądu
Ponowny proces oskarżonego o zgwałcenie urzędniczki byłego prezydenta Olsztyna prawdopodobnie toczył się będzie przed olsztyńskim sądem (fot. pixabay.com)

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosków 12 z 13 sędziów o wyłączenie ich z rozpatrywania sprawy Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna. Oznacza to, że ponowny proces oskarżonego o zgwałcenie urzędniczki samorządowca prawdopodobnie toczył się będzie przed olsztyńskim sądem.
• - Sędziowie w swoich oświadczeniach powoływali się na fakt, że zarzuty objęte aktem oskarżenia były przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej w środowisku lokalnym - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

• Tylko jeden z 13 sędziów został wyłączony z rozpatrywania sprawy byłego prezydenta Olsztyna. Członkowie jego rodziny, w czasie, gdy Małkowski był prezydentem, pracowali w urzędzie. 

• Małkowski został uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży. 

W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie, po czteroletnim procesie, skazał Małkowskiego (zgadza się na podawanie swego nazwiska w mediach) na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania gwałtu, przy czym - w ocenie sądu - czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia, umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania podwładnych.

W grudniu ubiegłego roku, po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie.

Sąd Rejonowy w Ostródzie nie chciał jednak ponownie rozpatrywać sprawy i postanowił przekazać postępowanie jako właściwemu Sądowi Rejonowemu w Olsztynie. Tę decyzję zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, ale Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

Obecnie 13 sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie chciało się wyłączyć z rozpatrywania sprawy Małkowskiego. Złożyli stosowne wnioski do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ten jednak wyłączył tylko jednego sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie od udziału w sprawie przeciwko byłemu prezydentowi Olsztyna. Wnioski pozostałych 12 sędziów nie zostały uwzględnione - podał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

"Sędziowie w swoich oświadczeniach powoływali się na fakt, że zarzuty objęte aktem oskarżenia były przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej w środowisku lokalnym. Wskazywali też na okoliczność, że są mieszkańcami Olsztyna i brali udział w referendum dotyczącym odwołania Czesława M. ze stanowiska prezydenta Olsztyna, a ponadto oskarżony nadal jest czynnym lokalnym politykiem"- wyjaśnił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosku 12 sędziów. Uznał, że samo uczestniczenie w życiu publicznym miasta, w tym udział w wyborach samorządowych, czy też interesowanie się sprawami lokalnej polityki przez sędziego, nie czyni go bezstronnym w tej sprawie.

Sąd uwzględnił jedynie wniosek jednego sędziego, który wskazał, że część jego najbliższej rodziny była zatrudniona w Urzędzie Miasta w Olsztynie, w czasie gdy oskarżony Małkowski był prezydentem.

"Ta okoliczność niewątpliwie może wywołać uzasadnioną wątpliwość, co do bezstronności tego sędziego (...). Postanowienie jest prawomocne"- podał Dąbrowski-Żegalski.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie przez dwie kadencje, do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie (w wyborach samorządowych w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na urząd prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał nieznacznie w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.