PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprawą Czesława Małkowskiego najprawdopodobniej zajmą się sędziowie z olsztyńskiego sądu

 • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 15:07
Sprawą Czesława Małkowskiego najprawdopodobniej zajmą się sędziowie z olsztyńskiego sądu
Ponowny proces oskarżonego o zgwałcenie urzędniczki byłego prezydenta Olsztyna prawdopodobnie toczył się będzie przed olsztyńskim sądem (fot. pixabay.com)

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosków 12 z 13 sędziów o wyłączenie ich z rozpatrywania sprawy Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna. Oznacza to, że ponowny proces oskarżonego o zgwałcenie urzędniczki samorządowca prawdopodobnie toczył się będzie przed olsztyńskim sądem.
• - Sędziowie w swoich oświadczeniach powoływali się na fakt, że zarzuty objęte aktem oskarżenia były przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej w środowisku lokalnym - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

• Tylko jeden z 13 sędziów został wyłączony z rozpatrywania sprawy byłego prezydenta Olsztyna. Członkowie jego rodziny, w czasie, gdy Małkowski był prezydentem, pracowali w urzędzie. 

• Małkowski został uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży. 

W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie, po czteroletnim procesie, skazał Małkowskiego (zgadza się na podawanie swego nazwiska w mediach) na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania gwałtu, przy czym - w ocenie sądu - czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia, umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania podwładnych.

W grudniu ubiegłego roku, po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie.

Sąd Rejonowy w Ostródzie nie chciał jednak ponownie rozpatrywać sprawy i postanowił przekazać postępowanie jako właściwemu Sądowi Rejonowemu w Olsztynie. Tę decyzję zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, ale Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

Obecnie 13 sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie chciało się wyłączyć z rozpatrywania sprawy Małkowskiego. Złożyli stosowne wnioski do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ten jednak wyłączył tylko jednego sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie od udziału w sprawie przeciwko byłemu prezydentowi Olsztyna. Wnioski pozostałych 12 sędziów nie zostały uwzględnione - podał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

"Sędziowie w swoich oświadczeniach powoływali się na fakt, że zarzuty objęte aktem oskarżenia były przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej w środowisku lokalnym. Wskazywali też na okoliczność, że są mieszkańcami Olsztyna i brali udział w referendum dotyczącym odwołania Czesława M. ze stanowiska prezydenta Olsztyna, a ponadto oskarżony nadal jest czynnym lokalnym politykiem"- wyjaśnił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosku 12 sędziów. Uznał, że samo uczestniczenie w życiu publicznym miasta, w tym udział w wyborach samorządowych, czy też interesowanie się sprawami lokalnej polityki przez sędziego, nie czyni go bezstronnym w tej sprawie.

Sąd uwzględnił jedynie wniosek jednego sędziego, który wskazał, że część jego najbliższej rodziny była zatrudniona w Urzędzie Miasta w Olsztynie, w czasie gdy oskarżony Małkowski był prezydentem.

"Ta okoliczność niewątpliwie może wywołać uzasadnioną wątpliwość, co do bezstronności tego sędziego (...). Postanowienie jest prawomocne"- podał Dąbrowski-Żegalski.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie przez dwie kadencje, do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie (w wyborach samorządowych w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na urząd prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał nieznacznie w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.