PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprawa wójta gminy Płaska wraca na wokandę

 • aw/PAP    25 lutego 2016 - 10:40

• Sąd Okręgowy w Suwałkach uchylił w czwartek (25 lutego) wyrok skazujący wobec wójta gminy Płaska (Podlaskie), oskarżonego o żądanie i przyjęcie łapówki.
• Sprawa dotycząca żądania łapówki wraca do ponownego rozpoznania do sądu w Augustowie.
We wrześniu 2011 roku wójt gminy Płaska Wiesław G. i miejscowy przedsiębiorca, który miał być pośrednikiem w przekazaniu pieniędzy, zostali zatrzymani w czasie policyjnej akcji kontrolowanego wręczenia łapówki.

Prokuratura Okręgowa w Łomży oskarżyła samorządowca o żądanie - w związku z pełnioną funkcją publiczną - 280 tys. zł i przyjęcie 120 tys. zł, co miało być pierwszą częścią tej łapówki.

Jak podawała wówczas policja, korzyść majątkowa miała związek z inwestycjami budowlanymi w gminie, chodziło o przydomowe oczyszczalnie ścieków - projekt o wartości 8 mln zł, dofinansowany z funduszy unijnych. Od łapówki samorządowiec miał uzależniać bezproblemowy odbiór i rozliczenie inwestycji.

Po zatrzymaniu i postawieniu zarzutów wójt trafił do aresztu, opuścił go po wpłaceniu 100 tys. zł poręczenia majątkowego.

Referendum było, wójt został

Po opuszczeniu aresztu samorządowiec powrócił do pracy w urzędzie. W czerwcu 2012 r. odbyło się w gminie referendum w sprawie jego odwołania, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. W jesiennych wyborach w 2014 roku Wiesław G. został ponownie wybrany na stanowisko wójta.

Do zarzutów się nie przyznaje, przed sądem chciał uniewinnienia. Na początku kwietnia ub. roku sąd w Augustowie skazał go jednak na 3 lata więzienia bez zawieszenia, 40 tys. zł grzywny oraz 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w administracji państwowej i samorządowej.

W wydanym po tym wyroku oświadczeniu wójt Płaskiej napisał m.in., że wyrok jest "rażąco niesprawiedliwy" i zapadł "w oparciu o pomówienie" go przez przedsiębiorcę - wykonawcę przydomowych oczyszczalni.

Apelacja uwzględniona

W czwartek sąd odwoławczy uwzględnił apelację samorządowca i wyrok skazujący uchylił, sprawę przekazując do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. "Według sądu okręgowego, istnieją poważne wątpliwości co do legalności tych działań operacyjnych podjętych wobec oskarżonego i w tym zakresie należy pewne rzeczy wyjaśnić" - powiedział sędzia Marcin Walczuk.

W tym samym śledztwie oskarżono również przedsiębiorcę, który miał pośredniczyć w przekazywaniu pieniędzy. Mężczyzna przyznał się do zarzutu pomocnictwa i dobrowolnie poddał się karze 11 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i 15 tys. zł grzywny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • ja, 2016-02-25 16:39:26

  Do Mieszkanka: A niektórzy już przygotowywali zwycięskie uczty, a tu taki rozczarowanie... jeszcze trzeba czekać i pluć jadem na forach :)
 • Mieszkanka, 2016-02-25 12:30:11

  No to znów 4 lata ganianiny. Kółko się zamyka. Stoleczek dalej grzejemy Panie wojcie ;)