PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia ma sądowy ciąg dalszy

  • aw/PAP    16 stycznia 2018 - 14:15
Sprawa wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia ma sądowy ciąg dalszy
Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od grudnia 2014 r. (fot.Facebook/Radosław Witkowski)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Radomia na postanowienie WSA o odrzuceniu jego wniosku o wyłączenie sędziego sprawozdawcy, który miał rozpatrywać skargę na zarządzenie wojewody dot. stwierdzenia wygaśnięcia prezydenckiego mandatu.
  • Teraz sprawę ponownie będzie rozpatrywał ten sam skład sędziowski wydziału zamiejscowego w Radomiu WSA w Warszawie.
  • Termin rozprawy nie jest jeszcze wyznaczony.
  • Uzasadniając wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy pełnomocnik Radosława Witkowskiego mec. Michał Królikowski stwierdził, że uczynił to, "by postępowanie cieszyło się przymiotem dostatecznej bezstronności orzekającego sądu".

Jak dowodził, sprawa Radosława Witkowskiego trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego znacznie szybciej niż inne. Jego zdaniem przewodniczący radomskiego wydziału WSA w Warszawie, będący jednocześnie sędzią sprawozdawcą w tej sprawie, wyznaczając rozprawę Witkowskiego poza kolejnością, potraktował ją priorytetowo. "Świadczy to o potraktowaniu prezydenta Witkowskiego w sposób odmienny, czy też naruszający wprost zasady równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości" - uzasadniał mecenas.

Sprawa wygaszenia mandatu prezydenta Radomia wiąże się z wnioskiem CBA. Według funkcjonariuszy Biura Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji. Stanowisko CBA podzielił wojewoda mazowiecki i na tej podstawie wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

W ocenie prezydenta Radomia i jego pełnomocnika, Witkowski pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej w spółce, która nie była wówczas w pełni własnością Skarbu Państwa, tylko dlatego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa toczyła spór, czy przysługują jej te udziały. Dlatego też - podkreślają - mógł on, jako prezydent miasta, jednocześnie pełnić swoją funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Prezydent Radomia zaznaczył, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące oraz odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

W lutym radomscy radni odrzucili wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. W kwietniu ponownie wezwał ich do tego wojewoda mazowiecki. Według niego - w przypadku Witkowskiego doszło do "ewidentnego złamania prawa". Radni jednak nie chcieli po raz drugi zajmować się tą kwestią, bo uznali że już raz zajęli stanowisko w tej sprawie. W czerwcu wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

Witkowski wielokrotnie podkreślał, że działania CBA oraz wojewody mają charakter polityczny (wojewoda należy do PiS, prezydent Radomia - do PO).

Komentując wniosek pełnomocnika prezydenta Radomia o zmianę składu orzekającego, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera miał wątpliwości, czy prezydentowi miasta "chodziło tylko o wyjaśnienie sprawy, czy też o to, by procedura sądowa trwała jak najdłużej", czyli do końca kadencji samorządu, która upłynie jesienią 2018 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.