Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom (122 potraktuje priorytetowo)

Przemyśl, Grudziądz, Zamość, Radom, Zabrze, Sosnowiec, Nowa Sól, Bytom, Słupsk, Stalowa Wola, Nowy Sącz - to tylko niektóre ze 122 miast, które mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Rozwoju w pierwszej kolejności. Łączna lista średnich miast jest znacznie dłuższa - jest ich 255.
Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom (122 potraktuje priorytetowo)
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego: zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi - mówi Morawiecki. (fot. PTWP)

• Ponad 2,5 mld zł to szacowana wartość wsparcia jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta.

• Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet działań dla miast średnich, który był zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

• Resort ma pomagać średnim miastom w ściąganiu dużych inwestorów, np. zwalniając ich z podatków CIT i PIT.

• Plan zakłada również ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

• O partnerstwie samorządów i biznesu będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce (pełna lista w załączniku nr 1)

- Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Zrównoważony rozwój gospodarczy to jest nasze zobowiązanie, od którego nie odejdziemy. Takie credo pozostawiła nam po sobie pani minister Grażyna Gęsicka, moja poprzedniczka na stanowisku ministra rozwoju - dodaje Morawiecki.

Czytaj też: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE

Z szacunków resortu wynika, że szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Wśród tych miast można wymienić takie miejscowości jak: Przemyśl, Grudziądz, Zamość, Radom, Zabrze, Sosnowiec, Nowa Sól, Bytom, Słupsk, Stalowa Wola, Nowy Sącz, Namysłów, Piła, Zduńska Wola, Sandomierz, Wałbrzych, Kłodzko, Tarnów, Krosno, Żagań, Zakopane czy Nysa (pełna lista wszystkich 122 miast w załączniku nr 2).

Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

– W Ministerstwie Rozwoju przygotowaliśmy dla miast średnich narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców – podkreśla wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Czytaj też: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęta przez rząd. 2 bln zł do 2020 r.

Pakiet działań dla miast średnich składa się z trzech zasadniczych faz. Faza pierwsza została właśnie uruchomiona i polega na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Po reformie pseudo samorządów. Czwartej władzy nie ma nawet w Konstytucji RP, podkomisja niech pracuje nad najpoważniejszą ustawą obecnego Rządu, przywrócenie praworządności w kraju Patologicznych samorządów w obecnym kształcie nic nie uratujże , w zwiazku z powyższym pogłębianie obecnej sytuacji j...est sprzeczne z zasadami etyki i dobra ogółu.Przytoczę wypowiedź wicemarszałka woj. Lubelskiego Doktora Krzysztofa Grabczuka z ugrupowania politycznego Platformy Obywatelskiej dla lokalnego Radia podległego lokalnemu brukowcowi w Chełmie" wiecie co macie robić, nic nie wyjdzie na zewnątrz" . Stworzono ciasną Mafie Samorządową, przykład jeżeli złożycie zawiadomienie do Prokuratury na lokalne przestępstwa Urzędników nie zostanie podjęte postępowanie, przy odwołaniu się od postanowienia Prokuratury Rejonowej do Sądu Rejonowego Wydział Karny oczywiście postanowienie zostanie utrzymane na mocy od czego w Sądzie pierwszej instancji nie służy prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego, zostaliście załatwieni na poziomie lokalnym, afery nie nabiorą rozgłosu, jaki jest obecny status mediów wszyscy wiemy. Witamy wszystkich w Polsce przestępczej, zmiany są konieczne. rozwiń

-SOLIDARNA POLSKA-, 2017-04-17 12:11:21 odpowiedz

Do Kontemplujący: W dużych zakładach, zwykle potrzebni są również ludzie z wykształceniem inżynierskim. Ulgi dla dużych mogą stanowić również próbę zatrzymania młodych po studiach.

Kontemplujący, 2017-04-15 14:48:50 odpowiedz

KOMENTATOR - po pierwsze, duży nie znaczy "zagraniczny", po drugie mały przedsiębiorca nie zatrudni 50 osób o niskich kwalifikacjach zawodowych lub bez kwalifikacji. Większość osób bezrobotnych nie założy i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, ponieważ: 1.) składki i prawo skute...cznie zniechęcają 2.) żeby prowadzić jakąś działalność, trzeba być w czymś dobrym lub trzeba myśleć przedsiębiorczo 3.) żeby prowadzić działalność trzeba mieć chęci i trzeba się poświęcić - nie wystarczy 8h dziennie, jak w pracy w zakładzie produkcyjnym. Ludzie narzekają, że ściągani są zagraniczni inwestorzy, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość osób bezrobotnych nie myśli o założenia swojego biznesu. Dużo z nich nawet nie myśli o tym, żeby w ogóle pracować (chroniczne bezrobocie). Ci, którzy chcą pracować, w większości chcą odpukać godziny w pracy i mieć święty spokój. Zwolnienia z PIT/CIT są skierowane do dużych, ponieważ duzi mogą zatrudnić dużo osób i te dużo osób będzie miało dochód i zapłaci PIT. Tak więc budżet publiczny tak czy siak zyska. Wspieranie średnich miast ma pomóc w wyciągnięciu ich z kryzysu. Jest to trochę inna wersja modelu wyrównawczego. Czy przyniesie to skutek? Nowa Sól zaczyna sobie dobrze radzić i bez takiego wsparcia. I druga kwestia: wspieranie miast średnich jeszcze bardziej przyczyni się do depopulacji miast małych. Czy sytuacja małych miast jest naprawdę lepsza niż średnich? rozwiń

Kontemplujący, 2017-04-15 14:36:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE