PARTNER PORTALU
  • BGK

Stanisław Szwed: Nie sprawdziły się obawy przed marnotrawieniem pieniędzy z programu 500 plus

  • PAP/JS    21 lutego 2017 - 17:28
Stanisław Szwed: Nie sprawdziły się obawy przed marnotrawieniem pieniędzy z programu 500 plus

Wiceminister podkreślił, że skala programu 500 plus świadczy o tym, jak dużą wagę obecny rząd przywiązuje do polityki prorodzinnej. (fot. MRPiPS/twitter)

Program 500 plus odniósł olbrzymi sukces, a Polska jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o jego udział w PKB - powiedział w Opolu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Przebywający w Opolu Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS, zapewnił, że nie sprawdziły się obawy przed marnotrawieniem pieniędzy z programu 500 plus . "W skali całego kraju średnio ponad 55 proc. dzieci jest objętych programem. Tylko 0,03 proc. świadczeń jest przekazywana w formie rzeczowej, co w przełożeniu na liczby bezwzględne daje około tysiąca osób" - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że skala programu 500 plus świadczy o tym, jak dużą wagę obecny rząd przywiązuje do polityki prorodzinnej. "W tym roku na jego realizację wydamy 3,66 proc. PKB, a to oznacza, że jesteśmy w europejskiej czołówce. Pod względem wskaźników możemy porównywać się ze Skandynawią, Francją i Niemcami" - powiedział. Jednym z efektów programu - przekonywał Szwed - jest redukcja wskaźnika skrajnego ubóstwa z 12 do jednego procenta. Zmniejszyły się także wydatki w ramach pomocy społecznej, a jednocześnie o niemal 1,5 proc. wzrósł wskaźnik sprzedaży detalicznej - wyliczał wiceminister.

Według niego widoczne są już pierwsze demograficzne efekty wprowadzenia programu. W ubiegłym roku na świat przyszło o 16 tys. więcej dzieci niż w roku 2015. Szacuje się, że ten wzrost utrzyma się w tym roku - przekonywał Szwed.

Jak poinformował wiceminister, w skali kraju na program przeznaczono w 2016 roku 17 mld złotych, które wypłacono w formie 3,8 mln świadczeń. W tym roku na realizację programu przewidziano 23 mld złotych. W województwie opolskim programem zostało objętych 76 tys. dzieci. Na złożone 63 tys. wniosków zrealizowano około 60 tys. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.