PARTNER PORTALU
  • BGK

Stanisław Żaryn: Bez względu na stanowisko władz Warszawy CBA będzie działać

  • PAP/JS    7 marca 2017 - 18:18
Stanisław Żaryn: Bez względu na stanowisko władz Warszawy CBA będzie działać

(Fot. www.cba.gov.pl).

CBA "bez względu na decyzje i stanowisko władz Warszawy" dokończy proces rozliczania patologii dot. warszawskiej reprywatyzacji - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Polityczną odpowiedzialność za nieprawidłowości ponosi prezydent miasta - oświadczył.

Z raportu Centralnego Biura Antykorupcyjne, do którego we wtorek dotarła wynika m.in., że cztery działki w Warszawie warte w sumie 100 mln zł, przez nieprawidłowości w działaniach miasta zostały przejęte za 852 tys. zł. Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl poinformował w poniedziałek, że ratusz nie podpisze protokołu z wynikami kontroli CBA.

Rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego proszony o komentarz w tej sprawie podkreślił, że prowadzone w Warszawie działania kontrolne CBA wynikają z ustawowych obowiązków i uprawnień Biura. "Bez względu na decyzje i stanowisko władz Warszawy CBA będzie prowadziło swoje działania i dokończy proces wyjaśniania, a także rozliczania patologii widocznych w warszawskiej reprywatyzacji" - podkreślił.

"Kontrola działań stołecznego Ratusza dotyczy reprywatyzacji, która w Warszawie skutkowała ogromnymi patologiami. W ich wyniku wyrządzono krzywdę prawowitym właścicielom kamienic, mieszkańcom oddawanych nieruchomości, a także majątkowi miasta" - mówił Żaryn.

"Ustawowe obowiązki, ale i poszanowanie dla prawa, zmuszają CBA do rzetelnego wyjaśnienia wszelkich nieprawidłowości widocznych w działaniach reprywatyzacyjnych. Takie są również oczekiwania społeczne" - dodał.

Podkreślił, że polityka władz Warszawy od samego początku "niestety budziła wątpliwości". "Stołeczny Ratusz, z Prezydent Miasta na czele, ponosi polityczną odpowiedzialność za patologie reprywatyzacyjne. Jak widać władze Warszawy udają po raz kolejny, że nie widzą problemu politycznej odpowiedzialności za szokujące patologie"- zaznaczył odnosząc się do niepodpisania protokołu z ustaleń CBA.

"Stołeczni włodarze, nie dość, że nie przeprowadzili ostatecznie audytu w Warszawie, to jeszcze próbują obecnie sabotować kontrolę CBA. Próba podważenia raportu Biura musi być odbierana jako obstrukcja w procesie wyjaśniania, jak doszło do reprywatyzacyjnych patologii" - powiedział PAP Żaryn.

Ocenił, że raport pokontrolny CBA został przygotowany "w sposób rzetelny i profesjonalny", a jego treść "oddaje rzeczywisty obraz działań warszawskiego Ratusza ws reprywatyzacji".

Z raportu CBA wynika, że kontrolerzy Biura, którzy zbadali 50 spraw reprywatyzacyjnych w Warszawie, wykryli 12 przypadków nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji działek i kamienic. W trakcie kontroli skierowano trzy zawiadomienia do prokuratury, gdzie trafił też cały materiał z kontroli.

Według CBA w czterech z 12 wykrytych przypadków nieprawidłowości miasto Warszawa nie nabyło praw własności (i ewentualnych roszczeń) bo nie uczestniczyło w postępowaniach sądowych - a powinno, jako ustawowy spadkobierca. W wyniku tych zaniechań te cztery działki, w tym jedna, której warunki zabudowy pozwalają na budowę wysokościowca, o łącznej wartości 100 mln zł, zostały zbyte na rzecz skupujących za kwotę przeszło stukrotnie mniejszą - 852 tys. zł - wskazało CBA w raporcie.

Oprócz wniosków do prokuratury w jednym przypadku już podczas kontroli CBA skierowało wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W raporcie CBA zaznaczyło też, że z całej sprawy wynikają wnioski systemowe, których zastosowanie w prawie pozwoliłoby w przyszłości utrudnić taki proceder.

Prawie 150-stronicowy raport wylicza wszystkie skontrolowane adresy, w tym wiele nowych, niewymienianych dotąd w mediach. Opisuje ich sytuację prawną i decyzje podjęte przez prezydenta Warszawy. Kontrola obejmowała m.in. działki przy Marszałkowskiej, Siennej, Twardej, Chmielnej, Krochmalnej, Śliskiej, Królewskiej, Pańskiej, Widok, Grzybowskiej czy Smulikowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.