PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż miejska w Sławkowie zostanie zlikwidowana. Powiela zadania policjantów

  • TK    28 marca 2018 - 16:31
Straż miejska w Sławkowie zostanie zlikwidowana. Powiela zadania policjantów
Samochód strażników miejskich pozostanie do dyspozycji władz Sławkowa (fot. slawkow.pl)

Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk chce zlikwidować straż miejską. Wysłał już - wymagany przepisami - wniosek o zaopiniowanie projektu uchwały do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Jak wynika z informacji opublikowanych przez urząd miejski w Sławkowie, za likwidacją straży miejskiej ma przemawiać dublowanie niektórych zadań wykonywanych już przez policję.

W komunikacie podkreślono, że straż miejska w mieście powstała w 1990 r. kiedy w miejscowym komisariacie pracowało tylko 9 policjantów. Po reorganizacji struktur terenowych przeprowadzonej w 2012 r. liczba etatów funkcjonariuszy wzrosła do 15. Ponadto, trzy lata temu policjanci przenieśli się do nowego komisariatu.

Czytaj także: Likwidacja straży miejskich. Fakty mity i kity

Z oszczędności po likwidacji straży miejskiej władze Sławkowa planują sfinansować dodatkowe etaty policyjne. Ponadto, za zaoszczędzone pieniądze zostanie kupiony sprzęt do badania zagrożeń środowiskowych, np. smogu. Samochód strażników pozostanie w urzędzie i będzie służył tzw. ekopatrolowi w referacie ochrony środowiska.

Ze statystyk MSWiA (najnowsze dane pochodzą z 2017 roku) wynika, że w Polsce funkcjonuje obecnie 530 jednostek straży miejskich lub gminnych. Najwięcej było ich w roku 2012 (596), najmniej w 1994 (410). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2018-03-29 12:17:45

    Taka lekka robota jest marzeniem niejednego. Od dawna się zastanawiam po co oni tak naprawdę są?
  • Mnich , 2018-03-28 18:01:34

    W Sosnowcu też powinni zlikwidować bo nowy komendant doprowadził do tego że pracownicy z długoletnim stażem pracy musieli się zwolnić a on przyjął swoich znajomych i rodzinę szkoda tych co jeszcze zostali