PARTNER PORTALU
  • BGK

Stres wyklucza Polaków z pracy

  • PAP/AT    7 lutego 2017 - 06:26
Stres wyklucza Polaków z pracy
W Europie stres zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową (fot.pixabay.com)

Polska Inspekcja Pracy (PIP) szacuje, że ok. 50-60 proc. absencji chorobowych jest spowodowanych stresem. Skutki stresu pracowników odbijają się na działaniu całej firmy.
W specjalnym programie Państwowej Inspekcji Pracy pracodawcy mogą zbadać skalę stresu zawodowego nękającego ich pracowników.

W Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), szacuje się, że ok. 50-60 proc. absencji chorobowych jest nim spowodowanych - pisze "Puls Biznesu".

- Dlugotrwały stres odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, a lekceważenie go może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja, nerwica czy choroby psychosomoatyczne. Czasami pracownicy nie zdają sobie sprawy, jak stres wpływa na ich produktywność - ocenia Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Jak zauważa gazeta, skutki stresu pracowników odbijają się na działaniu całej firmy. Przejawy stresu w pracy to m.in. zwiększona absencja, zmniejszona produktywność, wzrost liczby wypadków, wyższa fluktuacja załogi, czy wzrost kosztów związanych z większą zachorowalnością.

Specjalna kampania PIP związana z tym problemem to element jednego z jej programów prewencyjno-informacyjnych, którego adresatami są również pracownicy i przedstawiciele służb bhp. Pracodawcy mogą skorzystać m.in. z narzędzi, dzięki którym zbadają skalę ryzyka psychospołecznego w ich firmach, a potem podjac działania naprawcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.