PARTNER PORTALU
 • BGK

Studenci wyszli na ulice. Za świeckim państwem i wolnością zgromadzeń

 • PAP/JS    25 stycznia 2017 - 19:22
Studenci wyszli na ulice. Za świeckim państwem i wolnością zgromadzeń
Kilkaset osób protestowało w Warszawie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika (fot. GrzegorzDrobiszewski/twitter)

Przeciwko łamaniu konstytucji, niszczeniu polskiej przyrody, reformie edukacji, upolitycznieniu mediów, a za świeckim państwem i wolnością zgromadzeń - protestowali studenci m.in. z Warszawy, Poznania, Szczecina, Gdańska, Katowic i Lublina.
W wielu polskich miastach odbyły się protesty studentów przeciwko - jak podkreślali ich organizatorzy - obecnej sytuacji w państwie i m.in. łamaniu konstytucji. Zgromadzenia liczyły od kilkudziesięciu do kilkuset osób.

Kilkaset osób protestowało w Warszawie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. "Mamy czternaście postulatów, część z nich pokrywa się z postulatami ogólnopolskimi. Przede wszystkim protestujemy przeciwko łamaniu konstytucji i obsadzaniu stanowisk osobami, które nie są kompetentne. Sprzeciwiamy się reformie edukacji oraz niektórym z postulatów dotyczących reformy szkolnictwa wyższego" - powiedziała jedna z organizatorek warszawskiego protestu Martyna Równiak.

"To, z czym mamy teraz do czynienia, to dążenie do totalnej kontroli społeczeństwa, to przypomina dyktaturę wyborczą. Wygranie wyborów nie oznacza, że ma się poparcie większości społeczeństwa. To, że się wygrywa wybory, nie oznacza nieograniczonej władzy. Władza musi podlegać kontroli i nieustannej weryfikacji" - mówiła podczas protestu działaczka studencka, feministka Kamila Ferenc.

Ok. 150 studentów wzięło udział w proteście na Długim Targu w Gdańsku. Maja Wojdyło - doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego powiedziała, że protest zorganizowany został z myślą o studentach chcących żyć w państwie, w którym przestrzega się konstytucji i innych aktów prawnych. "Wiemy, że wiele sfer w życiu naszego kraju wymaga poprawy, ale wydaje się nam, że to, co proponuje nam rząd, to są zmiany ze złego na gorsze" - mówiła.

Kilkudziesięciu studentów protestowało też w Szczecinie. "Nie będziemy tutaj protestować, że mamy niskie stypendia socjalne czy miejskie zniżki, bo to jest indywidualna polityka miasta czy wydziałów uniwersyteckich. Chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co robi w naszym kraju rząd. Ich decyzje polityczne to nasza przyszłość i dla nas jest to ważne" - mówiła do zgromadzonych koordynatorka protestu Małgorzata Stadnik, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po kilkaset osób uczestniczyło w protestach we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w Toruniu ok. 100, a w Katowicach kilkadziesiąt. W Poznaniu skandowano: "rząd nie zdaje egzaminu". To samo hasło wypisane było na przyniesionych na manifestację tablicach. "My, studenci patrzymy wam (władzy - red) na ręce i oceniamy wasze działania. I oceniamy je na ocenę niedostateczną!" - mówił jeden z współorganizatorów wydarzenia.

W Łodzi ok. stu studentów m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego i prywatnych szkół wyższych protestowało pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział PAP koordynator łódzkiego protestu student Wydziału Zarządzania UŁ Michał Mostowy, miał on na celu zaktywizowanie młodych ludzi, którzy do tej pory mało udzielali się w dyskusji publicznej.

"Chcieliśmy pokazać, że oni też mają siłę i przekaz. Zależało nam na przekazaniu pewnych postulatów, które są dla nas ważne niezależnie od poglądów. To tolerancja, równość niezależnie od poglądów, płci, czy pochodzenia; poszanowanie prawa; wolność reprodukcyjna. Chodzi nam też o to, żeby PiS poprzez swoje działania nie ośmieszał Polski na arenie międzynarodowej, którą uważamy za bardzo ważną, czy o to, żeby instytucje narodowe oraz +trzeciego sektora+ były niezależne od centrali w Warszawie i mogły funkcjonować samodzielnie" - tłumaczył.×
KOMENTARZE (5)

 • Jan z Krakowa, 2017-01-28 16:20:35

  Martwi mnie, że samorządowy portal prowadzi propagandową akcję antyrządową. A może weżcie się za smog?
 • ..., 2017-01-26 12:42:54

  Do ben: no studenci Uniwersytetu III Wieku broniący osiągnięć państwa teoretycznego chdikk...
 • Autopsja, 2017-01-26 11:41:27

  Puk, puk... nic pusto. Jak bębenek...