PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki: odsłonięcie ulicy imienia Andrzeja Wajdy

  • PAP/JS    15 marca 2018 - 17:31
Suwałki: odsłonięcie ulicy imienia Andrzeja Wajdy
W tym roku w Suwałkach powstanie jeszcze ławeczka Andrzeja Wajdy. Pomysł zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. (fot. UM Suwałki)

Krystyna Zachwatowicz-Wajda odsłoniła w Suwałkach (Podlaskie) ulicę Andrzeja Wajdy. Nieżyjący reżyser urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta. To pierwsza ulica imienia Wajdy w Polsce.
Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zdobywcy Oscara, przyjechała do Suwałk na zaproszenie władz miasta, by wziąć udział w uroczystościach 92. rocznicy urodzin jej męża.

W trakcie uroczystości w Suwalskim Ośrodku Kultury został wyświetlony film pt. "Katyń". W Bibliotece Publicznej w Suwałkach miało natomiast miejsce spotkanie z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko, autorami książki o małżeństwie Wajdów pt. "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki".

Krystyna Zachwatowicz przed południem uczestniczyła w uroczystościach przy tablicy pamiątkowej Andrzeja Wajdy przy ul. Wojska Polskiego, gdzie reżyser się urodził. Tablica została odsłonięta w październiku ubiegłego roku.

Po południu Zachwatowicz razem z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem odsłonili nową ulicę w Suwałkach, która nosi imię Andrzeja Wajdy.

"Jestem szalenie wzruszona i przejęta tym, że w Suwałkach, które były tak drogie Andrzejowi powstaje ulica jego imienia. Suwałki są pierwszym miejscem w Polsce, które w ten sposób uczciły mego męża" - powiedziała Zachwatowicz.

Prezydent Suwałk dodał, że ulica powstała w sercu miasta, i prowadzi na powstające suwalskie bulwary nad Czarną Chańczą, w miejscu gdzie urodził się Andrzej Wajda. "To postać zasłużona i godna, którą trzeba ciągle przypominać, szczególnie młodemu pokoleniu" - powiedział Renkiewicz.

W tym roku w Suwałkach powstanie jeszcze ławeczka Andrzeja Wajdy. Pomysł zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. 8 lat mieszkał z rodzicami w budynku koszarowym, ponieważ jego ojciec Jakub był porucznikiem, a potem kapitanem w 41. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Potem cała rodzina przeprowadziła się do Radomia.

Andrzej Wajda po raz ostatni był w Suwałkach w 2016 r. obchodząc swoje 90. urodziny. Odsłonił wtedy okolicznościową tablicę w Suwalskim Ośrodku Kultury, na której znalazła się informacja o tym, że sala widowiskowo-teatralna w SOK nosi jego imię. Znajduje się na niej także autograf Andrzeja Wajdy, jego wizerunek oraz informacja o jego urodzinach.

Andrzej Wajda w 1989 r. został senatorem RP z okręgu suwalskiego otrzymując ponad 105 tys. głosów. Artysta startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości filmowej. Zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.