PARTNER PORTALU
  • BGK

Świadczenia rodzinne, Elżbieta Rafalska: Zmalał poziom ubóstwa rodzin z dziećmi. Efekt 500 plus?

  • PAP/AT    14 marca 2017 - 09:13
Świadczenia rodzinne, Elżbieta Rafalska: Zmalał poziom ubóstwa rodzin z dziećmi. Efekt 500 plus?
Minister podkreśliła, że zmienił się profil klienta pomocy społecznej (Elżbieta Rafalska, fot.facebook.com/elzbieta.rafalska)

Rodziny z dziećmi przestają korzystać ze świadczeń rodzinnych i systemu opieki społecznej dzięki programowi 500 plus.
"Dzięki programowi 500 plus ze świadczeń rodzinnych i systemu opieki społecznej przestają korzystać rodziny z dziećmi; potwierdza to, że mocno zmalał poziom ubóstwa rodzin z dziećmi - zarówno skrajnego, jak i relatywnego" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister zapytana w radiowych "Sygnałach dnia" jak program 500 plus wpłynął na inne świadczenia, odpowiedziała: "Tu mamy taki efekt dosyć zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że świadczenie 500 plus nie jest wliczane w kryterium dochodowe, zarówno w świadczeniach rodzinnych, jak i w świadczeniach z pomocy społecznej".

"Można by było powiedzieć, że będzie tu konstans (...). Ale mamy tu wyraźne sygnały z Ośrodków Pomocy Społecznej, że np. o 10-12 proc. zmalało zainteresowanie programem dożywiania dzieci, w którym kryterium dochodowe często było podniesione i wynosiło 150 proc." - mówiła Rafalska. Dodała, że "część rodzin, która przez wiele lat korzystała z tego dożywiania, powiedziała: radzimy sobie sami, mamy świadczenie 500 plus, nie chcemy korzystać z dożywiania dzieci". Minister zwróciła uwagę, że spadła też liczba wypłacanych zasiłków celowych i okresowych.

Czytaj też: 500 plus do zmiany

Rafalska podkreśliła, że zmienił się także profil klienta pomocy społecznej. Według niej zdecydowanie mniej jest rodzin wielodzietnych czy rodzin z dziećmi. "Mamy tu bardziej trudną sytuację osób samotnych, jednoosobowych gospodarstw emeryckich, na pewno też niepełnosprawnych" - wskazała.

"Z tego systemu wypadają, czy przestają korzystać rodziny z dziećmi, co potwierdza - o czym już wielokrotnie mówiliśmy - że ubóstwo, zarówno skrajne jak i relatywne, rodzin z dziećmi, mocno zmalało" - oceniła minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.