PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa

  • PAP    19 kwietnia 2016 - 20:41
Święto żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa

Żołnierze DGW odpowiadają też za ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego WP i dwóch najważniejszych dowództw - generalnego i operacyjnego. (fot.:twitter.com/mon_pl)

Rok 2016 to czas sprawdzianu dla Dowództwa Garnizonu Warszawa, MON oczekuje, że wspólnie z ministerstwem wykona ono swoje zadania wzorowo - mówił we wtorek do obchodzących swoje święto żołnierzy DGW wiceszef MON Bartłomiej Grabski.
Podczas uroczystości, która wieczorem odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie Grabski dziękował żołnierzom DGW za służbę i wzorową pracę w imieniu szefa MON Antoniego Macierewicza. Podkreślił, że dowództwo pełni nie tylko funkcje reprezentacyjne, które są dumą i wizytówką sił zbrojnych, ale także wykonuje szereg zadań związanych z logistyką, dowodzeniem i łącznością.

"Rok 2016 będzie rokiem sprawdzianu dla was" - mówił do żołnierzy DGW Grabski. "To rok, kiedy odbędzie się szczyt NATO. Ministerstwo Obrony Narodowej oczekuje, że wspólnie te zadania, które zostały na nas nałożone, wykonamy wzorowo" - podkreślił wiceszef MON.

Dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb podkreślił z kolei, że żołnierze DGW czują się spadkobiercami "chlubnych wojskowych tradycji stolicy", co zobowiązuje "do wyjątkowo sumiennej i rzetelnej pracy każdego dnia".

Podczas uroczystości Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przekazano proporzec honorowy dla przodującego pododdziału DGW. Jest to wyróżnienie za wzorową realizację zadań i najlepsze wyniki w działalności służbowej, które w istotnym stopniu wpływają na pozytywny wizerunek sił zbrojnych oraz DGW w kraju i za granicą. W czasie ceremonii kilku żołnierzy odznaczono też Wojskowym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele BBN, najwyższych dowództw, ordynariusze polowi trzech wyznań, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz żołnierze jednostek podległych DGW i uczniowie klas mundurowych. Przeprowadzona została uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a na jego płycie delegacje złożyły wieńce.

DGW odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.

Najbardziej rozpoznawalną jednostką DGW jest Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, w którego skład wchodzą także Szwadron Kawalerii WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP. Żołnierze batalionu co roku zapewniają oprawę ceremonialną ok. 1400 przedsięwzięć, głównie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Na co dzień żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed Pałacem Prezydenckim. Dowództwu podlega też 20 orkiestr wojskowych. Co roku DGW organizuje na początku września obchody święta kawalerii.

Stołeczne dowództwo zajmuje się także logistyką związaną z zapewnieniem transportu i zaopatrzeniem w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny ok. 280 instytucji, głównie komórek MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych.

Żołnierze DGW odpowiadają też za ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego WP i dwóch najważniejszych dowództw - generalnego i operacyjnego. Podległe stołecznemu garnizonowi jednostki wyposażone w systemy łączności satelitarnej, radiowej i sieć komputerową wykonują też zadania związane z funkcjonowaniem systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Święto DGW ustanowiono na pamiątkę bitwy warszawskiej stoczonej w kwietniu 1794 r. w czasie insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy ustanowiono oficjalnie polską władzę wojskową w stołecznym garnizonie.

Dowództwo Garnizonu Warszawa zostało utworzone 1 sierpnia 1995 r. w miejsce Dowództwa Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON. Jednostki podległe DGW to m. in. 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, 10. Warszawski Pułk Samochodowy, 24. Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności w Opolu. Od 2003 r. siedzibą dowództwa jest "dom bez kantów" przy pl. Piłsudskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: