PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Burmistrz Połańca ponownie objął obowiązki

  • PAP/KDS    13 lipca 2017 - 11:42
Świętokrzyskie: Burmistrz Połańca ponownie objął obowiązki
Urząd Miasta i Gminy Połaniec (fot.portal.polaniec.eu)

W czwartek (13 lipca) burmistrz Połańca (woj. świętokrzyskie) Jacek T., który na początku czerwca usłyszał prokuratorskie zarzuty, wrócił do pracy. Umożliwiło to postanowienie sądu, który wstrzymał czasowo wcześniejszą decyzję śledczych o zawieszeniu włodarza gminy w czynnościach służbowych.
• Jacek T. jest jedną z pięciu osób, podejrzanych w śledztwie dotyczącym m.in. przejęcia gruntów Gminy Połaniec i włączenia ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice (SSE).

• Zostali zatrzymani przez CBA 12 czerwca w śledztwie, które nadzoruje małopolski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

• Od 29 czerwca obowiązki burmistrza Połańca pełnił wyznaczony przez premier Beatę Szydło Jan Bębenek. 

Prokuratura zastosowała wobec wszystkich podejrzanych wysokie poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, dozory policji. Dodatkowo wobec prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, byłego posła PSL Andrzeja P. oraz Jacka T., zastosowano środek zapobiegawczy, polegający na zawieszeniu ich w czynnościach związanych z zajmowanym stanowiskiem i pełnioną funkcją.

Obrońcy Jacka T. zaskarżyli to postanowienie. We wtorek jeden z krakowskich sądów wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania pierwszego punktu postanowienia o środkach zapobiegawczych wobec włodarza gminy - który dotyczył zawieszenia go w czynnościach burmistrza miasta i gminy Połaniec - do czasu "rozpoznania zażaleń obrońców". Sprawa ma być rozpatrywana 14 września.

Czytaj więcej: Świętokrzyskie: Wojewoda wnioskuje do premier o wskazanie osoby pełniącej obowiązki burmistrza Połańca

"Do tego czasu ten punkt jest wstrzymany. Wtorkowe postanowienie jest prawomocne i wykonalne" - poinformowano w biurze prasowym Sądu Okręgowego w Krakowie. W sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu przekazano z kolei, że burmistrz wrócił w czwartek do pracy.

Od 29 czerwca obowiązki burmistrza Połańca pełnił wyznaczony przez premier Beatę Szydło Jan Bębenek (był on wcześniej m.in. wiceburmistrzem pobliskiego Pińczowa).

Z wnioskiem do premier - za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - o powołanie osoby do pełnienia obowiązków burmistrza Połańca, wystąpiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. O powołanie osoby, która przejmie obowiązki szefa samorządu, wystąpił do wojewody przewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu. Burmistrz nie miał bowiem zastępcy, który mógłby wykonywać jego zadania.

Czytaj więcej: CBA zatrzymało pięć osób, m.in. burmistrza Połańca i prezesa WFOŚiGW w Kielcach

Pod koniec czerwca Jacek T. zamieścił na jednym z portali społecznościowych oświadczenie, skierowane do mieszkańców gminy Połaniec. "Zaprzeczyłem stanowczo stawianemu zarzutowi popełnienia przestępstwa urzędniczego. Pozostając w zaufaniu do wymiaru sprawiedliwości, jestem przekonany, iż dowiodę swojej niewinności przed niezależnym sądem. Dziękuję za okazane wsparcie" - napisał burmistrz.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, śledztwo dotyczy zdarzeń z lat 2013-15, a zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Gminy Połaniec.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • bono, 2017-07-13 14:26:02

    Znowu koledzy z peezel? Kiedy to się skończy. Tzn kiedy w tym kraju wykorzeni się korupcję (żeby ktoś nie pomyślał że chodzi mi o koniec walki z nią). Chciwość zaślepia.