PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Marszałek województwa podsumował półmetek kadencji

  • PAP/JS    16 grudnia 2016 - 20:08
Świętokrzyskie: Marszałek województwa podsumował półmetek kadencji
Adam Jarubas - fot.psl.pl

Uruchomienie wydatkowania regionalnych funduszy UE w konkursach na ponad 2 mld zł i wsparcie z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego inwestycji w służbie zdrowia - to według marszałka Adama Jarubasa jedne z ważniejszych projektów, zrealizowanych w ciągu dwóch lat pracy w obecnej kadencji.
Podczas konferencji prasowej w Kielcach, marszałek województwa Adama Jarubas (PSL) podsumował także 10 lat pracy na tym stanowisku. Funkcję tę pełni w zarządzie województwa świętokrzyskiego od 2006 r.

Przypomniał, że w latach 2014-2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, do wydania będzie ok. 5,8 mld zł (za wydatkowanie tych funduszy odpowiada zarząd województwa). Do tej pory uruchomiono 73 nabory projektów dla beneficjentów w ramach programu, na kwotę ponad 2,2 mld zł. Jak mówił Jarubas, to ok. 38 proc. kwoty alokacji środków programu. Kolejne 58 naborów będzie ogłoszonych w 2017 r.

"Pojawiają się w przestrzeni publicznej informacje, że samorządy być może celowo wstrzymują wykorzystywanie tych funduszy. Nic podobnego. Naszą ambicją jest jak najszybsze, jak najsprawniejsze i zgodne z prawem - co jest bardzo ważne - wykorzystanie tych funduszy" - podkreślił Jarubas.

Jako przykłady inwestycji, które będą realizowane w ramach ostatnich naborów, na które podpisano wstępne umowy, wymienił: tworzenie terenów inwestycyjnych (m.in. w Ostrowcu Św. i Jędrzejowie) z 15 mln zł wsparcia UE, dziewięć inwestycji związanych z ochroną dziedzictwa kulturalnego (w tym c.d. rewitalizacji klasztoru na Św. Krzyżu, odnowę zabytków Szydłowa) - ponad 79 mln zł, ochronę i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo - ponad 27 mln zł.

Jarubas wskazał na bardzo duże zainteresowani samorządów regionu konkursami wspierającymi infrastrukturę edukacyjną szkół i przedszkoli. Z RPO do tej pory wsparto kwotą 36 mln zł projekty związane z podnoszeniem kompetencji kluczowych uczniów. Dofinansowano także miejsca w żłobkach i przedszkolach oraz uruchamiano program stypendialny dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin.

Ponad 436 mln zł świętokrzyskiego RPO będzie przeznaczone na realizację 13 inwestycji na drogach wojewódzkich. Także Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczął już wydatkowanie 620 mln zł z RPO, które zarezerwowano m.in. na wsparcie bezrobotnych, tworzenie nowych firm oraz system podnoszenia kwalifikacji przedsiębiorców i pracowników. "To znaczące środki. Potrzeby w tym obszarze są bardzo duże i wierzę, że te środki będą bardzo dobrze wykorzystane" - zaznaczył.

Zdaniem marszałka region "w pełni wykorzystał szanse", jakie dawał okres unijnego programowania na lata 2007-2013, gdzie w ramach RPO wydatkowano ponad 3,1 mld zł. "Świętokrzyskie nie oddało ani jednego euro z unijnej kasy. Było to wyzwanie, bo warunki prawne, finansowe, w jakich przyszło nam się poruszać były niełatwe, ale przy pomocy rządu i beneficjentów - samorządów, przedsiębiorców, organizacji samorządowych - udało nam się tak zagospodarować te dużą alokację" - podkreślił Jarubas.

Marszałek przypomniał, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorząd regionu z własnego budżetu przeznaczył 28 mln zł na inwestycje i zakup sprzętu w szpitalach sobie podległych. Ocenił, że istotne było też przeniesienie szpitala dziecięcego do nowych budynków - od września 2015 r. lecznica funkcjonuje w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kielcach. Jarubas przypomniał, że było to duże logistycznie przedsięwzięcie, "bardzo trudne społecznie", a przeprowadzone "z pewnymi mankamentami". "Dzisiaj komfort i warunki pracy kadry i przede wszystkim pobytu matki z dzieckiem są o niebo lepsze, niż dawnej" - zauważył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.