PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: PO zerwało koalicję z PiS w powiecie ostrowieckim

  • PAP/JS    24 stycznia 2018 - 18:47
Świętokrzyskie: PO zerwało koalicję z PiS w powiecie ostrowieckim
Przewodniczący świętokrzyskiej PO, poseł Artur Gierada podkreślił, iż może "zrozumieć argumenty, że PiS na poziomie centralnym demoluje nasze państwo, natomiast na szczeblu samorządowym nie powinno być różnic". (fot. facebook)

Działacze Platformy Obywatelskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim zerwali koalicję z Prawem i Sprawiedliwością w Radzie Powiatu. Według regionalnych władz PO decyzja nie jest prawomocna, bo nie została podjęta jednogłośnie.
"Nie podoba nam się polityka krajowa Prawa i Sprawiedliwości" - uzasadniła decyzje ostrowieckich działaczy ugrupowania wiceprzewodnicząca PO w powiecie ostrowieckim Wioletta Rogala-Mazur. Za zerwaniem koalicji z PiS w Radzie Powiatu głosowało 11 osób, a sześć było przeciwnych.

Wśród osób głosujących przeciwko był Eligiusz Mich, wiceprzewodniczący Platformy w woj. świętokrzyskim, jednocześnie wicestarosta ostrowiecki, z którym PAP nie udało się w środę skontaktować.

Przewodniczący świętokrzyskiej PO, poseł Artur Gierada podkreślił, iż może "zrozumieć argumenty, że PiS na poziomie centralnym demoluje nasze państwo, natomiast na szczeblu samorządowym nie powinno być różnic".

"Szyldy partyjne powinny odgrywać mniejszą rolę, ponieważ dziury w ulicach nie mają warstw politycznych. Często ludzie głosując na poszczególnych radnych, też przede wszystkim nie oczekują tego, że spory z Warszawy będą przekierowywane później na dół, tylko oczekują efektywnego zarządzania naszymi miastami i powiatami. Ja podchodzę akurat do tej polityki lokalnej z dużym dystansem i nie chciałbym tutaj dzielić ludzi na prawych, lewych czy środka" - powiedział Gierada. Dodał, że decyzja o zerwaniu kolacji z PiS w Radzie Powiatu Ostrowieckiego nie jest prawomocna.

"Decyzja podjęta w tej sprawie daleka była od jednomyślności. Ta debata w regionalnych strukturach naszej partii dalej się będzie toczyć" - zaznaczył szef PO w woj. świętokrzyskim.

Część ostrowieckich działaczy PO zamierza się odwołać się od tej decyzji do zarządu regionu partii. Jednak zdaniem wiceprzewodniczącej PO w powiecie ostrowieckim, taki wniosek musi być dobrze udokumentowany. Rogala-Mazur przytoczyła paragraf 36 punkt B statutu Platformy Obywatelskiej. "Mówi on, że tylko i wyłącznie Rada Powiatu PO podejmuje decyzje odnośnie zawiązania i rozwiązania koalicji w powiecie i gminach należących do danego powiatu. Oczywiście można się od takiej decyzji odwołać, ale to musi być uzasadnione, np. złym, niewłaściwym przeprowadzeniem głosowania" - zaznaczyła.

We wrześniu ub.r., na prośbę ówczesnego komisarza PO w regionie Pawła Zalewskiego, Zarząd Krajowy Platformy rozwiązał lokalne struktury partii w powiecie ostrowieckim. Jak podkreślił wówczas Zalewski, powodem decyzji była negatywna ocena koalicji PO z PiS w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. "Negatywna ocena naszych wyborców, moja i członków partii" - podkreślił.

Po zmianie zarządu świętokrzyskiej Platformy w połowie grudnia, na wiceprzewodniczącego partii w regionie wybrany został były szef ostrowieckich struktur PO Eligiusz Mich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.