PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie. Sąd uchylił postanowienie o wygaszeniu mandatu wójta Słupi

 • pt/pap    30 listopada 2016 - 12:42
Świętokrzyskie. Sąd uchylił postanowienie o wygaszeniu mandatu wójta Słupi
Sąd zajął podobne stanowisko, jak w wyrokach w zbliżonych formalnie sprawach - z września tego roku, dotyczących mandatów wójta Górna i burmistrza Chęcin (fot.fotolia)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił postanowienia komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu wójta gminy Słupia  z powodu łączenia tej funkcji z pracą w administracji rządowej. Wyrok nie jest prawomocny.
Sąd zajął podobne stanowisko, jak w wyrokach w zbliżonych formalnie sprawach - z września tego roku, dotyczących mandatów wójta Górna i burmistrza Chęcin oraz wyroku z października, dotyczącego wójta Rudy Malenieckiej.

Zdaniem sądu, w sytuacji gdy w określonym czasie włodarz nie zrzeka się wcześniej sprawowanej funkcji, postanowienie o wygaszeniu mandatu stwierdza nie komisarz wyborczy, a rada gminy.

Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji szefa lokalnego samorządu z zatrudnieniem w administracji rządowej. Z kolei Kodeks wyborczy zobowiązuje komisarza do wygaszenia mandatu, w sytuacji gdy funkcja wójta jest łączona z pracą w administracji rządowej.

W sierpniu i na początku września komisarz wyborczy w Kielcach sprawdzał - na podstawie zawiadomień wyborców i doniesień mediów - czy włodarze sześciu gmin w regionie nie łączą funkcji wójtów lub burmistrzów, z pracą w administracji rządowej. Postępowania zakończyły się wygaszeniem mandatów burmistrzów Bodzentyna i Chęcin oraz wójtów Górna, Słupi, Pacanowa i Rudy Malenieckiej.

W środę kielecki WSA rozpatrywał skargę wójta Słupi (pow. konecki) Roberta Wielgopolana na to postanowienie. Samorządowiec, zatrudniony w Lasach Państwowych, przebywa na bezpłatnym urlopie w tej instytucji.

WSA na początku września uznał, że skarga włodarza wpłynęła po wymaganym terminie i oddalił ją na zamkniętym posiedzeniu. Wielgopolan wniósł zażalenie na to postanowienia i dodatkowo - o przywrócenie terminu złożenia skargi. Sąd przychylił się do wniosku.

W skardze podnoszono m.in. brak uzasadnienia postanowienia komisarza, wydanie postanowienia bez dogłębnego ustalenia statusu prawnego skarżącego oraz wadliwe zakwalifikowanie faktu pozostawania na urlopie bezpłatnym, jako świadczenia pracy.

Co to jest administracja rządowa?

Pełnomocnik wójta Sylwester Ziębicki podczas rozprawy przywołał stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z początku listopada, w którym PKW uznała, że Lasy Państwowe nie są administracją rządową. Prawnik podkreślał też, że wójt Słupi nie świadczy pracy na rzecz Lasów Państwowych - w rozumieniu wykonywania pracy, dyspozycyjności w stosunku pracodawcy i pobierania wynagrodzenia.

Komisarz wyborczy Bożena Fabrycy w odpowiedzi na skargę argumentowała, że przepisy nie przewidują wydania uzasadnienia postanowienia dotyczącego wygaśnięcia mandatu. Zdaniem komisarz, praca w Lasach Państwowych jest zatrudnieniem w administracji rządowej, a przebywanie na bezpłatnym urlopie nie zmienia faktu zatrudnienia.

Podczas rozprawy Fabrycy argumentowała, że wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargi kasacyjne w sprawach wygaszania mandatów trzech innych samorządowców, które rozpatrywał wcześniej kielecki sąd. Jej zdaniem, w sytuacji gdy istnieje spór prawny co do tego, który organ - komisarz czy rada gminy - powinien wygaszać mandaty, nie należy merytorycznie wypowiadać się w spawie wójta Słupi.

W opinii Fabrycy to komisarz wyborczy jest właściwym organem do stwierdzenia wygaszenia mandatu, zaznaczyła jednak, że przepisy w tej kwestii są niejednoznaczne.

Jak wynika z sądowych orzeczeń w poprzednich sprawach, to nie komisarz wyborczy, a rada gminy - podejmując odpowiednią uchwałę - może stwierdzić wygaszenie mandatu w sytuacji, jeśli kolidującą z mandatem funkcję w administracji rządowej, włodarz sprawował przed objęciem stanowiska w lokalnym samorządzie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.