PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. SLD składa zawiadomienie w sprawie przetargu na usługi komunikacyjne w Kielcach

  • pt    27 września 2017 - 15:52
Świętokrzyskie. SLD składa zawiadomienie w sprawie przetargu na usługi komunikacyjne w Kielcach
Jak powiedział przewodniczący SLD w Kielcach, radny Marcin Chłodnicki, w trakcie trwania tego przetargu narosło zbyt dużo nieścisłości i niewiadomych (fot.mat.prasowe)

Świętokrzyski Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trakcie postępowania przetargowego prowadzonego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na „wykonywanie usług przewozowych w komunikacji miejskiej w Kielcach”.
• Zawiadomienie to zostało skierowane również do wiadomości Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

• Sojusz pyta ,czy w przetargu nie było faworyzowane Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

• SLD tłumaczy, że postanowił złożyć zawiadomienie w trosce o budżet miasta, dlatego że gra rozgrywa się o 60 mln zł – o tyle różnią się złożone oferty.

Jak powiedział przewodniczący SLD w Kielcach radny Marcin Chłodnicki, w trakcie trwania tego przetargu narosło zbyt dużo nieścisłości i niewiadomych, pojawiło się zbyt dużo zarzutów nie tylko ze strony SLD, ale również ze strony opinii publicznej i innych organizacji, że zdaniem SLD wyjaśnienie kwestii procedury przetargowej, całkowicie wykracza poza możliwości Rady Miasta czy Komisji Rewizyjnej RM.

- Sądzimy, że jedynym organem, który jest w stanie zbadać tę kwestię, tj. czy przypadkiem nie zostało złamane prawo, jest prokuratura albo Centralne Biuro Antykorupcyjne  – powiedział Chłodnicki.

Zawiadomienie zostało złożone głównie w związku z dwiema kwestiami. Pierwsza to zbadanie, czy od początku przetarg ten, jego kryteria i cała działalność urzędników zajmujących się procedurą przetargową w trakcie odwołań nie był nakierowany na to, żeby faworyzować tylko i wyłącznie jednego oferenta. 

Drugą kwestią, która w tym zawiadomieniu została podniesiona, jest kwestia polityczna. 

- Nie jest bowiem tajemnicą, że prezydent tego miasta jest popierany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, tak samo jak nie jest tajemnicą, że jednym z oferentów jest firma, w której PiS  -  a zwłaszcza jeden z posłów -  ma duże wpływy.  Czy w związku z tym nie jest tak, iż pojawiły się naciski na dyrektora ZTM w tej sprawie, aby ostatecznie w taki a nie inny sposób przygotować procedurę przetargową, a dalsze działania była tak prowadzone, aby faworyzować konkretnego oferenta, tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji? – pyta radny.

SLD tłumaczy, że postanowił złożyć zawiadomienie również w trosce o budżet miasta, dlatego że gra rozgrywa się po pierwsze o 60 mln zł.

 - O tyle różnią się bowiem te dwie złożone oferty – a po drugie mogą pojawić się za chwilę dodatkowe koszty związane z ewentualnym odszkodowaniem dla firmy Michalczewski – mówią członkowie SLD.

Radni SLD przypominali także, że kieleckie MPK nie jest spółką miejską. Jest to spółka prywatna - pracownicza. A jak mówili - wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu.

- Wszyscy chcielibyśmy, aby to kieleckie firmy wygrywały przetargi, aby to kieleccy kierowcy prowadzili autobusy. Jednak chcielibyśmy również, aby to działo się nie dlatego, że ktoś jest czyimś znajomym z jednej partii, chcielibyśmy, aby działo się to dlatego, że to kielecka firma okazuje się być m. in. konkurencyjną cenowo, daje najlepsza ofertę, gwarantuje komfortowe warunki przewozu pasażerów. Z tego względu zdecydowaliśmy się na zgłoszenie sprawy do prokuratury, w celu wyjaśnienia wszystkich jej kulis - mówił Chłodnicki.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • abc, 2017-09-27 22:02:25

    Spółki jak sama nazwa skazuje jest reprezentowana przez zarząd i nie jest spółką prywatną jak wszystkie MPK, MGKiM czy MPWiK którego działalność reguluje statut który uchwala rada miejska, zarząd wybierany jest na określoną kadencję, dofinansowywanie gminnego przewoźnika jest jednym najlepszych rozw...iązań w gminach bo wiele spółek upadło gdy przetargi wygrywały inne prywatne podmioty i tak upadały np PKS  rozwiń