PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie wesprze Polaków na Wschodzie

  • PAP/PSZ    12 grudnia 2017 - 13:18
Świętokrzyskie wesprze Polaków na Wschodzie
Dary trafią do obwodu winnickiego na Ukrainie oraz do polskiej ambasady w Mołdawii. (Fot. Shutterstock, Inc.)

Przeszło 400 kilogramów artykułów szkolnych i 800 paczek ze środkami opatrunkowymi otrzymają osoby polskiego pochodzenia w Mołdawii i na Ukrainie. To efekt działań wolontariuszy akcji „Świętokrzyskie Polakom na Wschodzie”.
• Zbiórkę artykułów szkolnych prowadzono w październiku.

• W sumie zgromadzono 424 kilogramy.

• Jednocześnie Wojewódzki Szpital Zespolony pozyskał dary od firm, współpracujących z lecznicą.

Przedsięwzięcie zorganizowali Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach w ramach wolontariatu pracowniczego i krakowska fundacja Poland Business Run, przy udziale Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej 12 grudnia marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przypomniał, że to kolejna odsłona akcji pomocy Polakom na Wschodzie - w poprzednich latach przekazywano m.in. podręczniki.

W 2017 roku są to artykuły szkolne i środki medyczne. Otrzymają je Polacy i ich potomkowie, którzy - jak zauważył marszałek - "nie z własnej woli, po II wojnie światowej, żyją poza granicami naszego kraju". "Cieszymy się, że możemy im pomóc w taki sposób" - dodał Jarubas.

Zbiórkę artykułów szkolnych prowadzono w październiku m. in. w Urzędzie Marszałkowskim, kieleckich szkołach - VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego, Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, w dwóch antykwariatach.

Zgromadzono 424 kilogramy artykułów szkolnych: farb, bloków rysunkowych, zeszytów, długopisów, ołówków, kredek, flamastrów, plasteliny, plecaków, piórników. Dyrektor VI LO Renata Walęcka podkreśliła, że uczniowie szkoły poza gromadzeniem podarunków, upiekli także ponad sto ciast, a dochód z ich sprzedaży był przeznaczony na wsparcie przedsięwzięcia. "Chciałabym, by dzieci i młodzież ze Wschodu potraktowały te przybory jako prezent z Polski" - dodała.

Wojewódzki Szpital Zespolony pozyskał dary od firm, współpracujących z lecznicą. Udało się zebrać 800 paczek. Jak tłumaczył dyrektor szpitala Andrzej Domański, wśród darów są materiały potrzebne do podstawowych zabiegów higienicznych czy operacyjnych - serwety i kompresy gazowe, gaza opatrunkowa, opaski elastyczne, rękawice chirurgiczne i zabiegowe.

Dary zostaną przekazane do obwodu winnickiego na Ukrainie oraz do polskiej ambasady w Mołdawii. Stamtąd w najbliższym czasie trafią do organizacji polonijnych w tych krajach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.