PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Wójt Tarłowa oskarżony o przestępstwa wyborcze

  • PAP/JS    7 lipca 2017 - 19:58
Świętokrzyskie: Wójt Tarłowa oskarżony o przestępstwa wyborcze
Przestępstwa dotyczą wyborów samorządowych z 2014 r. (fot. premier.gov.pl)

O przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy oskarżyła kielecka prokuratura wójta gminy Tarłów (Świętokrzyskie), Leszka W. Przestępstwa dotyczą wyborów samorządowych z 2014 r.
• Za czyny zarzucane oskarżonym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności.

• Wójt Leszek W. i pięć innych osób - w tym Robert Cz. i Dariusz L. - usłyszeli zarzuty w marcu.

• Prokuratura zawiesiła wówczas Leszka W., Roberta Cz. i Dariusza L. w czynnościach służbowych w Urzędzie Gminy w Tarłowie. 

Akt oskarżenia obejmuje jeszcze osiem innych osób, w tym sekretarza gminy, Roberta Cz.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód skierowała do Sądu Rejonowego w Opatowie.

"Wójt i sekretarz gminy Tarłów są podejrzani o przekraczanie uprawnień i niedopełnianie obowiązków przy sporządzaniu aktów pełnomocnictw wyborczych, poświadczenie nieprawdy w tych dokumentach i wyłudzenie na ich podstawie poświadczeń nieprawdy w kolejnych dokumentach wyborczych" - wynika z komunikatu prasowego.

Z kolei Dariusz L. - pracownik Urzędu Gminy w Tarłowie - jest podejrzany o przekraczanie uprawnień, poprzez poświadczenie nieprawdy w sporządzonych przez niego dokumentach oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach, związanych z wpisaniem ustalonych osób do rejestru wyborców.

"Pięciu kolejnym oskarżonym zarzucono użycie podstępu w celu nieprawidłowego sporządzenia dokumentów wyborczych i dopuszczenia ich do głosowania w wyborach jako pełnomocników ustalonych wyborców. Jednej osobie zarzucono przywłaszczenie funkcji publicznej, tj. wykorzystanie błędnego przeświadczenia o pełnieniu funkcji funkcjonariusza publicznego i wykonania czynności związanej z jego funkcją, poprzez sporządzenie oświadczenia potwierdzającego zamieszkanie na dokumencie do rejestru wyborców" - podał prokurator.

Dwoje oskarżonych z tej grupy złożyło wnioski o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy.

Za czyny zarzucane oskarżonym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności.

Wójt Leszek W. i pięć innych osób - w tym Robert Cz. i Dariusz L. - usłyszeli zarzuty w marcu. Prokuratura zawiesiła wówczas Leszka W., Roberta Cz. i Dariusza L. w czynnościach służbowych w Urzędzie Gminy w Tarłowie. Zakazano im też kontaktowania się z ustalonymi osobami i wyznaczono poręczenia majątkowe odpowiednio w wysokości 15 tys., 12 tys. i 8 tys. zł.

Sprawa dotyczy drugiej tury wyborów na wójta gminy Tarłów w 2014 r., w której zmierzyli się urzędujący wcześniej Leszek W. i Lech Wąsik. Wójt wygrał różnicą zaledwie sześciu głosów. Jak się okazało, przed decydującym głosowaniem do list wyborczych dopisano ponad 30 osób - śledczy podejrzewają, że dokonano tego na podstawie nieprawdziwych oświadczeń.

W opatowskim sądzie od ponad roku toczy się proces w sprawie związanej z tymi samymi wyborami. Prokuratura oskarżyła 19 osób o poświadczenie nieprawdy i fałszowanie dokumentów. Według lokalnych mediów, wśród oskarżonych byli m. in. proboszcz i jego rodzice, żona i synowa wójta, sołtys z żoną, gminny urzędnik. Część z oskarżonych dobrowolnie poddała się karze i sąd orzekł wobec nich m.in. kary grzywny.

Jak podają lokalne media, Leszek W. i Lech Wąsik w Tarłowie konkurują ze sobą już ponad 20 lat. Pierwszy rządził z przerwami od 1982 r., gdy jako 27-latek został najmłodszym w kraju naczelnikiem gminy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.