PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: wójtowie łączą funkcje z pracą w administracji rządowej? Trwa postępowanie

  • PAP/MN    1 września 2016 - 17:20
Świętokrzyskie: wójtowie łączą funkcje z pracą w administracji rządowej? Trwa postępowanie

Postanowienia dotyczące mandatów wójtów Pacanowa i Rudy Malenieckiej mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu (fot. pixabay)

• Komisarz Wyborczy w Kielcach sprawdza, czy wójtowie Pacanowa i Rudy Malenieckiej (Świętokrzyskie) nie łączą tych funkcji, z pracą w administracji rządowej.
• Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji szefa lokalnego samorządu z zatrudnieniem w administracji rządowej.
• W sierpniu, z takiego powodu komisarz wygasił nieprawomocnie mandaty czterech samorządowców w regionie.
Jak poinformował w czwartek, 1 września, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Adam Michcik, postanowienia dotyczące mandatów wójtów Pacanowa i Rudy Malenieckiej mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Komisarz prowadzi postępowania wyjaśniające w tych w sprawach. Jak dodał Michcik, komisarz podejmuje sprawy na podstawie zawiadomień wyborców lub informacji dotyczących zatrudnienia włodarzy, jakie pojawiają się w mediach. Analizuje je w ciągu 14 dni od podjęcia.

Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji szefa lokalnego samorządu z zatrudnieniem w administracji rządowej. Z kolei Kodeks wyborczy zobowiązuje komisarza do wygaszenie mandatu, w sytuacji gdy funkcja wójta jest łączona z pracą w administracji rządowej.

W przypadku wójta Rudy Malenieckiej, Leszka Kucy, chodzi o zatrudnienie w Lasach Państwowych - wójt przebywa na bezpłatnym urlopie w tej instytucji. W jego opinii sprawę trzeba analizować w dwóch aspektach - definicji urlopu bezpłatnego i jednostek administracji rządowej. "Od momenty pójścia na taki urlop, nie ma zobowiązań pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, nie ma powiązań służbowych i finansowych. Ponadto w ocenie wielu prawników, Lasy Państwowe są gospodarstwem, a nie jednostką administracji rządowej" - mówił.

Czytaj też: Świętokrzyskie: Czterech działaczy odchodzi z Nowoczesnej

Komisarz wyborczy wyjaśnia też, czy wójt Pacanowa Wiesław Skop jest zatrudniony w Kuratorium Oświaty w Kielcach. Skop, który gminą kieruje od jesieni 2006 r. powiedział, że umowę o pracę z kuratorium rozwiązał 30 listopada 2006 r. "Prawdopodobnie przez błąd pracownika kuratorium, przez dwie poprzednie kadencje otrzymywałem informacje o urlopowaniu. Mam natomiast oryginał dokumentu o rozwiązaniu stosunku pracy i świadectwo pracy - przestawiłem je w biurze komisarza wyborczego. Patrzę na to ze spokojem. Zakładam, że nie obędzie się bez konieczności udowadniania racji w sądzie" - dodał.

W sierpniu Komisarz Wyborczy w Kielcach wydał cztery postanowienia wygaszające mandaty samorządowcom w regionie. Chodzi o burmistrzów Bodzentyna i Chęcin oraz wójtów Górna i Słupi. Włodarze odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski powiedział, iż nie zgadza się z decyzją komisarza. Jak podkreślił, jeszcze przed wydaniem postanowienia, rozwiązał umowę o pracę z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym w Kielcach (wcześniej przybywał na urlopie bezpłatnym).

Z kolei wójt podkieleckiego Górna, Przemysław Łysak, przed wyborem na włodarza był dyrektorem ds. ubezpieczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. "Od sześciu lat jestem na bezpłatnym urlopie. Miałem wcześniej opinie prawne w tej sprawie. Nic mnie nie łączy z oddziałem - nie świadczyłem w tym czasie pracy z wynagrodzeniem" - argumentował.

Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, zatrudniony w Świętokrzyskim Parku Narodowym i na czas sprawowania mandatu samorządowego, przebywający na bezpłatnym urlopie, na początku sierpnia, po postanowieniu komisarza, także podkreślał, że dysponuje opiniami prawników, które dowodzą, że nie złamał prawa. "Zarówno ja, jak i moi prawnicy jesteśmy zdania, że park narodowy nie jest świetle przepisów jednostką rządową, a jest państwową osobą prawną" - powiedział wówczas Skiba.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.