PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie: wójtowie łączą funkcje z pracą w administracji rządowej? Trwa postępowanie

 • PAP/MN    1 września 2016 - 17:20
Świętokrzyskie: wójtowie łączą funkcje z pracą w administracji rządowej? Trwa postępowanie
Postanowienia dotyczące mandatów wójtów Pacanowa i Rudy Malenieckiej mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu (fot. pixabay)

• Komisarz Wyborczy w Kielcach sprawdza, czy wójtowie Pacanowa i Rudy Malenieckiej (Świętokrzyskie) nie łączą tych funkcji, z pracą w administracji rządowej.
• Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji szefa lokalnego samorządu z zatrudnieniem w administracji rządowej.
• W sierpniu, z takiego powodu komisarz wygasił nieprawomocnie mandaty czterech samorządowców w regionie.
Jak poinformował w czwartek, 1 września, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Adam Michcik, postanowienia dotyczące mandatów wójtów Pacanowa i Rudy Malenieckiej mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Komisarz prowadzi postępowania wyjaśniające w tych w sprawach. Jak dodał Michcik, komisarz podejmuje sprawy na podstawie zawiadomień wyborców lub informacji dotyczących zatrudnienia włodarzy, jakie pojawiają się w mediach. Analizuje je w ciągu 14 dni od podjęcia.

Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji szefa lokalnego samorządu z zatrudnieniem w administracji rządowej. Z kolei Kodeks wyborczy zobowiązuje komisarza do wygaszenie mandatu, w sytuacji gdy funkcja wójta jest łączona z pracą w administracji rządowej.

W przypadku wójta Rudy Malenieckiej, Leszka Kucy, chodzi o zatrudnienie w Lasach Państwowych - wójt przebywa na bezpłatnym urlopie w tej instytucji. W jego opinii sprawę trzeba analizować w dwóch aspektach - definicji urlopu bezpłatnego i jednostek administracji rządowej. "Od momenty pójścia na taki urlop, nie ma zobowiązań pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, nie ma powiązań służbowych i finansowych. Ponadto w ocenie wielu prawników, Lasy Państwowe są gospodarstwem, a nie jednostką administracji rządowej" - mówił.

Czytaj też: Świętokrzyskie: Czterech działaczy odchodzi z Nowoczesnej

Komisarz wyborczy wyjaśnia też, czy wójt Pacanowa Wiesław Skop jest zatrudniony w Kuratorium Oświaty w Kielcach. Skop, który gminą kieruje od jesieni 2006 r. powiedział, że umowę o pracę z kuratorium rozwiązał 30 listopada 2006 r. "Prawdopodobnie przez błąd pracownika kuratorium, przez dwie poprzednie kadencje otrzymywałem informacje o urlopowaniu. Mam natomiast oryginał dokumentu o rozwiązaniu stosunku pracy i świadectwo pracy - przestawiłem je w biurze komisarza wyborczego. Patrzę na to ze spokojem. Zakładam, że nie obędzie się bez konieczności udowadniania racji w sądzie" - dodał.

W sierpniu Komisarz Wyborczy w Kielcach wydał cztery postanowienia wygaszające mandaty samorządowcom w regionie. Chodzi o burmistrzów Bodzentyna i Chęcin oraz wójtów Górna i Słupi. Włodarze odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski powiedział, iż nie zgadza się z decyzją komisarza. Jak podkreślił, jeszcze przed wydaniem postanowienia, rozwiązał umowę o pracę z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym w Kielcach (wcześniej przybywał na urlopie bezpłatnym).

Z kolei wójt podkieleckiego Górna, Przemysław Łysak, przed wyborem na włodarza był dyrektorem ds. ubezpieczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. "Od sześciu lat jestem na bezpłatnym urlopie. Miałem wcześniej opinie prawne w tej sprawie. Nic mnie nie łączy z oddziałem - nie świadczyłem w tym czasie pracy z wynagrodzeniem" - argumentował.

Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, zatrudniony w Świętokrzyskim Parku Narodowym i na czas sprawowania mandatu samorządowego, przebywający na bezpłatnym urlopie, na początku sierpnia, po postanowieniu komisarza, także podkreślał, że dysponuje opiniami prawników, które dowodzą, że nie złamał prawa. "Zarówno ja, jak i moi prawnicy jesteśmy zdania, że park narodowy nie jest świetle przepisów jednostką rządową, a jest państwową osobą prawną" - powiedział wówczas Skiba.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.