PARTNER PORTALU
 • BGK

System wyborczy się zmieni? Wygaśnięcie kadencji PKW, likwidacja ciszy wyborczej, przezroczyste urny

 • PAP/MN    23 grudnia 2016 - 12:24
System wyborczy się zmieni? Wygaśnięcie kadencji PKW, likwidacja ciszy wyborczej, przezroczyste urny
Ruch Kontroli Wyborów w liście do prezydenta wyraził również gotowość wzięcia udziału w ewentualnych pracach zespołu opracowującego nowy system wyborczy. (fot. Anna Woźniak/Flickr)

• Ruch Kontroli Wyborów przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie koncepcję zmian systemu wyborczego.
• W propozycjach Ruchu znajduje się m.in. uchylenie Kodeksu Wyborczego, wygaśnięcie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej oraz likwidacja ciszy wyborczej.
• Ruch powstał w odpowiedzi na "niespotykaną w historii skalę nieprawidłowości wyborczych w trakcie wyborów samorządowych w 2014 r." - podkreślono w liście do prezydenta.
Przedstawiciele Ruchu zaznaczyli, że koncepcja zmian systemu wyborczego została opracowana na prośbę marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wyrażoną przez niego na zjeździe Ruchu Kontroli Wyborów 22 listopada 2015 r. w Warszawie.

Ruch w swojej koncepcji proponuje uchylenie Kodeksu Wyborczego, a tym samym wygaśnięcie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej z Krajowym Biurem Wyborczym oraz Komisarzy Okręgowych.

Wśród propozycji znalazły się także: zapisanie całości przepisów wyborczych w jednej ustawie, wprowadzenie "prostego, transparentnego i bezawaryjnego" systemu informatycznego, monitoring i obligatoryjna rejestracja wideo całego procesu wyborczego, stworzenie ogólnokrajowego spisu wyborców z dostępem telefonicznym z poziomu Obwodowej Komisji Wyborczej (OKW) poprzez gminne Biura Ewidencji Ludności (BEL) i obowiązkową aktualizacją online oraz natychmiastowa publikacja wyników w obwodach i okręgach w internecie.

Ruch Kontroli Wyborów w swojej koncepcji proponuje liczenie głosów w okręgach, zredukowanie roli gmin w procesie wyborczym, oddzielenie sądów od komisji wyborczych oraz wprowadzenie surowych sankcji finansowych i karnych za naruszenie procedur wyborczych. Zgodnie z przedstawionymi przez ruch pomysłami zmian przekroczenie 5 proc. głosów nieważnych spowodowałoby konieczność powtórzenia wyborów, podobnie jak wystąpienie istotnej liczby naruszeń procedur wyborczych.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018 r., Szydło: PiS ma propozycję rozwoju samorządów

Według Ruchu zlikwidowana powinna być cisza wyborcza, urny do głosowania miałyby być półprzezroczyste, a "pudła" do głosowania miałyby mieć daszek zabezpieczający tajność głosowania przed kamerą.

Ruch Kontroli Wyborów w liście do prezydenta wyraził również gotowość wzięcia udziału w ewentualnych pracach zespołu opracowującego nowy system wyborczy oraz przyszłej komisji parlamentarnej. "Tylko gruntowna i dobra zmiana prawa wyborczego jest szansą na uczciwe wybory w przyszłości" - podkreślił ruch.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • obserwator, 2016-12-28 21:18:30

  Do bezpartyjny samorzadowiec: Samorządowi radni natychmiast do wymiany. Siedzą w samorządach po 6-7 kadencji, ci sami radni mający po ponad 70 lat. Ale są wybierani, ponieważ siedząc na tych samych stanowiskach zdołali sobie przez lata "wypracować" mafijne układy i układziki. Raczej nie ...widzę żadnej przyszłości dla samorządów-starzy samorządowcy to krętacze samolanserzy, ale twardo osadzeni i raczej nie do ruszenia. Młodzi zbyt ciency, aby im obecnie podskoczyć. Więc zgodnie z życzeniem pewnej pani (aby było tak, jak było) wszystko idzie starym trybem i póki co nie widać zmian i nie będzie ich zapewne przez najbliższe kilka lat, bo stara wiara z układami trzyma się mocno i jest raczej nie do ruszenia. obserwator rzeczywistości, 2016-12-27 18:03:12  rozwiń
 • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-12-28 09:19:55

  Chorzy ludzie i oni nie sfałszują czyli PiS =PZPR pomysły odlotowe za chwilę przywrócimy normalność w Polsce
 • Shork, 2016-12-27 14:52:22

  PÓŁPRZEZROCZYSTE URNY postuluje RKW