PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Ptasia grypa atakuje. W trzech powiatach wyznaczono obszar zagrożony

  • PAP/AT    8 listopada 2016 - 10:05
Szczecin: Ptasia grypa atakuje. W trzech powiatach wyznaczono obszar zagrożony
Martwe kaczki na Jeziorze Dąbie w okolicach Lubczyny i Czarnej Łąki znaleziono w ubiegłym tygodniu (fot.pixabay.com)

• U pięciu dzikich kaczek wodnych i jednej mewy w okolicach Szczecina wykryto wirus wywołujący ptasią grypę.
• W wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony.
Wirus wywołujący ptasią grypę wykryto u pięciu dzikich kaczek wodnych i jednej mewy, które znaleziono martwe na Jeziorze Dąbie w okolicach Szczecina - podał zachodniopomorski lekarz weterynarii.

Martwe kaczki na Jeziorze Dąbie w okolicach Lubczyny i Czarnej Łąki znaleziono w ubiegłym tygodniu. "W sumie zebrano 74 sztuki martwego ptactwa, większość to dzikie kaczki i jedna mewa" - powiedział Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Weterynarii Maciej Prost.

"Pobraliśmy materiał do badań z pięciu kaczek i jednej mewy i wysłaliśmy do badań wirusologicznych w kierunku grypy ptasiej. Otrzymaliśmy potwierdzenie, iż wystąpiła wysoko zjadliwa grypa ptasia." - dodał Prost.

Czytaj też: Polska radzi sobie dobrze z ASF-em

Według inspektora wykryty wirus może teoretycznie u ludzi spowodować objawy grypowe, ale nigdy nie został jeszcze u nich stwierdzony. Jak dodał, by zakazić się wirusem, ktoś musiałby mieć bezpośredni kontakt z dzikim ptactwem, a to jest mało prawdopodobne.

W wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony.

Jak podkreślił Prost, jeżeli ktoś znajdzie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii na obszarze trzech wymienionych powiatów.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Straty hodowców drobiu z tego tytułu oceniono na ponad 19 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • AP, 2016-11-08 10:34:23

    W powiecie nowogardzkim???!!! A to ciekawe, nie znam takiego.