PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin rozwija nowy system opieki nad seniorem

  • JL    21 listopada 2016 - 09:23
Szczecin rozwija nowy system opieki nad seniorem
50 seniorów w Szczecinie korzysta z „Przycisku życia”, systemu monitoringu, który poprawia ich bezpieczeństwo. Fot. Pixabay.com

„Przycisk życia” to przeznaczony dla seniorów system monitoringu, znacznie poprawiających ich bezpieczeństwo oraz ułatwiający wezwanie pomocy w razie zagrożenia.
W Szczecinie korzysta z niego 50 seniorów. – To kolejny ważny element opieki nad seniorem, który wprowadzamy, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom – uważa Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Według niego największą zaletą systemu jest możliwość szybkiego skontaktowania się z seniorem i udzielenia mu wsparcia w sytuacji zagrożenia. Piotr Krzystek zapowiada rozszerzanie programu tak, aby wsparciem zostali objęci wszyscy mieszkańcy, którzy tego potrzebują.

Program został uruchomiony pilotażowo dla seniorów, którzy są podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wybór takiej grupy pozwala na dokładny monitoring funkcjonowania systemu i zbieranie na bieżąco opinii seniorów na jego temat. Pracownicy socjalni lub też opiekunki mogą regularnie zbierać informacje od osób korzystających z „Przycisku życia” i zgłaszać ewentualne uwagi w celu poprawienia jego funkcjonowania.

Pierwsze opinie o systemie są pozytywne. Seniorzy podkreślają prostotę obsługi oraz zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa. Wiedzą, że w sytuacji zagrożenia mogą łatwo wezwać pomoc bez konieczności choćby odblokowania telefonu czy wybrania w nim numeru i wykonania połączenia. Dotąd skorzystali ze swoich urządzeń w sumie prawie 230 razy.

Koszt obsługi urządzenia wynosi 80 zł miesięcznie za każde urządzenie. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na 2016 r. oraz zostały uwzględnione w projekcie budżetu na rok 2017 i lata kolejne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.