PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin. Wielkanocne paczki dla Polaków z Wileńszczyzny

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 15:48
Szczecin. Wielkanocne paczki dla Polaków z Wileńszczyzny
W piątej edycji wielkanocnej akcji na Wileńszczyznę trafiło ponad 320 paczek. (fot.pixabay.com)

Ponad 300 paczek z żywnością trafiło do Polaków mieszkających na Litwie. To efekt wielkanocnej edycji szczecińskiej akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".
  • Paczki z żywnością, słodycze i ubrania przekazali Polakom na Wileńszczyźnie wolontariusze akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".
  • Jak powiedział jeden z organizatorów zbiórki, Łukasz Szełemej, chodzi nie tylko o dary, ale przede wszystkim o spotkanie z mieszkającymi na Litwie Polakami.

- Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To zawsze solidna dawka emocji. Przyjeżdżamy do rodzin, u których zwykle śpimy, jak do swojego domu. Siadamy w jadalni i po prostu rozmawiamy - powiedział Szełemej.

W piątej edycji wielkanocnej akcji na Wileńszczyznę trafiło ponad 320 paczek. Wolontariusze odwiedzili m.in. polską szkołę podstawową w Rakańcach, szkołę specjalną w Solecznikach, Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki i Klub Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, a także Polaków mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Jak powiedział Łukasz Szełemej, wolontariusze podczas każdej z wypraw na Wileńszczyznę spotykają coraz więcej rodaków i starają się im pomóc.

- Przed zeszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia kupiliśmy wózek niepełnosprawnemu Sylwkowi, który mieszka w Rakańcach. Chłopak ma dwie siostry, które cierpią na autyzm. W tym roku, po konsultacji z lekarzem, przywieźliśmy im pakiet gier edukacyjno-rehabilitacyjnych. Staramy się pomagać im dodatkowo, bo to rodzina, która żyje skromnie, a ma wiele potrzeb - wyjaśnił Szełemej.

Oprócz darów kupionych z datków Polacy na Litwie otrzymali też produkty zebrane i przekazane przez instytucje i osoby prywatne. W paczkach znalazły się również kartki wielkanocne przygotowane przez dzieci z poznańskiego przedszkola.

Pomysł akcji narodził się w 2014 r. podczas pieszej pielgrzymki Suwałki - Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie pielgrzymi spotkali mieszkających tam rodaków, którzy witali ich kwiatami i często - sami niewiele mając - ofiarowali im posiłki. W grudniu tego samego roku na Litwę wyruszył pierwszy transport darów.

Organizatorzy - Fundacja Polskich Wartości przy współpracy Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - przywożą na Litwę dary przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Z zebranych datków fundują też letnie wakacje dla polskich dzieci z Kresów.

W 2017 r. akcję wsparła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.