PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef PKW: Zapadły wstępne ustalenia, że PKW będzie działać i starać się realizować nową ustawę

  • PAP/JS    17 stycznia 2018 - 22:45
Szef PKW: Zapadły wstępne ustalenia, że PKW będzie działać i starać się realizować nową ustawę
Szef PKW stwierdził w TVN24, że dla Komisji to próba, bo PKW chce dokonać selekcji spośród kandydatów, których przedstawi minister spraw wewnętrznych i administracji (fot.PKW.gov.pl)

W środę (17 stycznia) odbyło się spotkanie Państwowej Komisji Wyborczej, zapadły wstępne ustalenia, że będziemy działać i starać się realizować "nową ustawę w zakresie powoływania nowych organów" - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński. Chodzi o wybory komisarzy wyborczych i nowego szefa KBW.
  • Stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie.
  • Szef PKW stwierdził w TVN24, że dla Komisji to próba, bo PKW chce dokonać selekcji spośród kandydatów, których przedstawi minister spraw wewnętrznych i administracji.
  • "My możemy mówić tylko o punktowym naruszeniu konstytucji" - powiedział szef PKW i przywołał przykład zapisanego w nowelizacji przepisu, że stawiany na karcie do głosowania znak "x" to będą co najmniej dwie przecinające się linie, czyli zdaniem szefa PKW "x" może się zmienić np. w "gwiazdkę" czy "jaskółkę".

Hermeliński podczas briefingu w PKW powiedział, że członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą rozważać kwestię podania się do dymisji, ale jeszcze na ten temat nie rozmawiali.

Wieczorem w TVN24 Hermeliński powiedział, że w środę odbyło się spotkanie PKW. Pytany, czy PKW rozważa dymisję odpowiedział: "dzisiaj zapadły wstępne ustalenia, że będziemy działać, będziemy starali się realizować nową ustawę w zakresie powoływania nowych organów tzn. powołania szef Krajowego Biura Wyborczego, jak również powołania komisarzy".

Zgodnie z nowelizacją kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa KBW ma przedstawiać PKW minister spraw wewnętrznych i administracji. Po zaakceptowaniu senackich poprawek nowelizacja stanowi, że "w przypadku uzasadnionych zastrzeżeń", zarówno wobec kandydatów na komisarzy wyborczych, jak i szefa KBW, PKW ma poinformować o tym niezwłocznie szefa MSWiA, który wskaże nowych kandydatów; w przypadku szefa Krajowego Biura kandydatów przedstawionych przez ministra ma być dwóch. Stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie.

Szef PKW stwierdził w TVN24, że dla Komisji to próba, bo PKW chce dokonać selekcji spośród kandydatów, których przedstawi minister spraw wewnętrznych i administracji. Jak zaznaczył, "będzie ich niewielu, bo tylko trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego, a w drugim rzucie ewentualnie dwóch". "Ale chcemy jednak przeprowadzić te wybory" - powiedział Hermeliński. Dodał, że PKW "ma nadzieję, że spośród tej piątki znajdzie się chociaż jeden kandydat, który będzie dysponował odpowiednią wiedzą".

Przyznał, że nie jest "specjalnie nastawiony pozytywnie, że to będzie wiedza porównywalna z wiedzą obecnego kierownictwa Krajowego Biura Wyborczego". Jak zaznaczył, są to ludzie o wieloletnim doświadczeniu i praktyce, a nowi członkowie KBW nie będą mieć tego doświadczenia. "Trudno doświadczenia w zakresie prawa wyborczego zdobywać poza strukturą organów wyborczych, ale mamy nadzieję, że przedstawione osoby będą dawały szansę na powołanie kogoś" - stwierdził Hermeliński.

"Jeżeli nie, jeżeli również kandydaci na komisarzy nie będą spełniać w większości tych merytorycznych warunków, to wówczas może nastąpić moment, kiedy będzie się zastanawiać, co dalej" - powiedział szef PKW.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.