PARTNER PORTALU
 • BGK

Szefowa KBW: obawiam się chaosu podczas wyborów samorządowych

 • PAP    1 lutego 2018 - 14:58
Szefowa KBW: obawiam się chaosu podczas wyborów samorządowych
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. (fot. PKW)

Obawiam się, że zapanuje ogromny chaos, a na wyniki wyborów samorządowych będziemy czekali dłużej niż po awarii systemu informatycznego w 2014 roku - powiedziała w czwartek w Toruniu szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj, odnosząc się do zmian Kodeksu wyborczego.
 • Zdaniem Beaty Tokaj, ogromne trudności dostarczą m.in. "powołanie nowych komisarzy wyborczych, którzy nie znają się na prawie wyborczym"
 • Wyzwaniem i trudnością będą, według niej, również powołanie ogromnej liczby urzędników wyborczych - przynajmniej 5 tys., podwójne komisje wyborcze, czy kamery we wszystkich lokalach wyborczych.
 • Kadencja obecnej PKW wygaśnie w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu wybranego w wyborach w 2019 r.

Tokaj była gościem konferencji naukowej poświęconej 10-leciu Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która odbywała się na Wydziale Prawa i Administracji.

"Trudno ocenić mi zmiany w Kodeksie wyborczym. Ustawodawca takie zmiany, jakie chciał wprowadził. Mogę tylko ubolewać nad tym, że te zmiany są wprowadzane tak krótko przed wyborami samorządowymi. Wiemy bowiem, że są one bardzo trudne do przeprowadzenia i zorganizowania, natomiast zmiany obowiązujące od dwóch dni są bardzo rozległe" - wskazała szefowa KBW.

Nowela Kodeksu wyborczego, która wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zmienia definicję znaku "x" na karcie do głosowania, przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego tylko dla osób niepełnosprawnych weszła w życie w środę 31 stycznia. Nowela zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Zdaniem Tokaj ogromne trudności dostarczą m.in. "powołanie nowych komisarzy wyborczych, którzy nie znają się na prawie wyborczym". "Oczywiście, wszystkiego można się nauczyć, ale nie w tak krótkim czasie przed wyborami" - zaznaczyła. Wyzwaniem i trudnością będą, według niej, również powołanie ogromnej liczby urzędników wyborczych - przynajmniej 5 tys., podwójne komisje wyborcze, czy kamery we wszystkich lokalach wyborczych.

"To jest ogromne przedsięwzięcie, jak na tak krótki czas przed wyborami. Państwowa Komisja Wyborcza i ja obawiamy się, że zapanuje ogromny chaos i na wyniki będziemy czekali dużo dłużej niż po awarii systemu informatycznego w 2014 roku" - oceniła Tokaj.

Znowelizowane przepisy przewidują, że nowy szef KBW zostanie powołany przez PKW w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji po zasięgnięciu opinii szefów Kancelarii Sejmu, Senatu oraz prezydenta.

W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń PKW niezwłocznie poinformuje o tym szefa MSWiA, który przedstawi kolejne dwie kandydatury, również skonsultowane z szefami trzech kancelarii. Jeśli żaden z kandydatów na szefa KBW ponownie nie zostanie zaakceptowany, wtedy powoła go minister spraw wewnętrznych i administracji.

"Trudno mi się odnosić do tego, kto powinien zgłaszać kandydatów. Skoro PKW sprawuje nadzór nad wyborami, to ona powinna wskazywać kandydata na szefa KBW i powinna go powoływać, jak również odwoływać. Już Komisja Wenecka i OBWE stwierdziły, że przynajmniej na rok przed wyborami nie powinno być zmian strukturalnych i zmian w przepisach Kodeksu wyborczego" - zauważyła Tokaj.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.