PARTNER PORTALU
  • BGK

Szefowa Nowoczesnej ostro o przyjęciu przez Sejm zmian w przepisach wyborczych

  • PAP/KDS    15 grudnia 2017 - 14:13
Szefowa Nowoczesnej ostro o przyjęciu przez Sejm zmian w przepisach wyborczych
Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej krytykuje przyjęcie przez Sejm zmian w przepisach wyborczych (fot. Facebook/Katarzyna Lubnauer)

- Uchwalone w czwartek przez Sejm przepisy wyborcze, to ostateczne pogrzebanie demokracji - oceniła w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej, autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu.

• Zdaniem szefowej Nowoczesnej jest to "ostatecznym pogrzebaniem demokracji".

• Uchwalone przez Sejm zmiany zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., wprowadzają jednocześnie wydłużone pięcioletnie kadencje rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. 

*****

Zmiany zawarte w noweli Kodeksu wyborczego oraz ustaw regulujących funkcjonowanie samorządu krytykowała na piątkowej (15.12) konferencji prasowej w Sejmie szefowa Nowoczesnej.

Jak mówiła, spowodują one m.in. upartyjnienie PKW oraz to, że poprzez wprowadzenie nowej definicji znaku "x" na karcie głosowania - bardzo łatwo będzie fałszować kolejne karty do głosowania. Wskazała przy tym, że kompetencje PKW, to nie tylko zatwierdzanie wyborów, ale też zatwierdzanie finansów partii politycznych. "Przejęcie" PKW daje w związku z tym - według Lubnauer - możliwość wpływania na całą scenę polityczną.

Liderka Nowoczesnej odniosła się ponadto do zmian, zgodnie z którymi PKW powołuje komisarzy wyborczych na wniosek ministra spraw wewnętrznych. - Komisarz wyborczy po pierwsze zatwierdza, czy dany głos jest ważny, czy nieważny, ale przede wszystkim zatwierdza również listy wyborcze. Możemy mieć sytuację, w której zostaną odrzucone listy wyborcze, ponieważ komisarz wyborczy ministra Błaszczaka (...) będzie odrzucał listy wyborcze kolejnych komitetów. W ten sposób można zmienić wynik każdych wyborów, w ten sposób można spowodować, żeby w wyborach parlamentarnych startował tylko PiS - mówiła Lubnauer.

- To jest ostateczne pogrzebanie czegoś, co moglibyśmy nazwać demokracją, to jest pogrzebanie ostateczne prawa do wyborów - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Czytaj więcej: Łukasz Schreiber: zmiany w Kodeksie wyborczym wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej

Uchwalone przez Sejm zmiany zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczona od wyborów samorządowych w 2018 r.; wprowadzają jednocześnie wydłużone, pięcioletnie kadencje rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. W poprawionych przepisach utrzymano ostatecznie jednomandatowe okręgi wyborcze, które będą obowiązywać w gminach do 20 tys.

Zmiany przewidują także wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 r. oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez TK, NSA i SN. Nowela wprowadza też nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania, jako "co najmniej dwóch przecinających się linii", co w założeniu autorów ma zmniejszyć liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Uchwalone przepisy znoszą ponadto głosowanie korespondencyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.