PARTNER PORTALU
  • BGK

Szydło ostro o Gronkiewicz-Waltz. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

  • PAP/MN    25 października 2016 - 15:36
Szydło ostro o Gronkiewicz-Waltz. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji
Każdy polityk, każda osoba publiczna, która działa w sferze władzy, musi odpowiedzialność za swoje działania - mówi premier Szydło. (fot. PTWP)

• Premier Beata Szydło powiedziała po wtorkowym (25 października) posiedzeniu rządu, że zostanie powołana komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji.
• "Gdy okazało się, że rząd PiS traktuje prywatyzację poważnie, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczyna podejmować takie działania, które mają stworzyć wrażenie, że jest w tej sprawie uczciwa" - komentowała Szydło.
Premier podczas posiedzenia rządu powiedziała, że "praktycznie codziennie" pojawiają się nowe "skandaliczne, bulwersujące fakty w sprawie reprywatyzacji". "Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach" - mówiła.

W jej ocenie organy państwa podjęły obecnie odpowiednie działania, z których jest zadowolona, ale sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji, ponieważ jest ona nadzwyczajna.

Premier powiedziała na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu, że zapadła decyzja, by "powołać też narzędzie, które pozwoli wyjaśnić i doprowadzić do sprawiedliwości, która należy się wszystkim oszukanym Polakom". Będzie nim komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, mająca zbadać kontrowersyjne przypadki w tej kwestii.

"Ta komisja ma za zadanie wyjaśnić te bulwersujące informacje i fakty, dojść prawdy, dać sprawiedliwość ludziom" - zaznaczyła Szydło.

Czytaj też: Sasin kandydatem na prezydenta Warszawy? "Będę zaszczycony"

Premier po posiedzeniu rządu była pytana o komentarz w sprawie złożenia przez prezydent Warszawy wniosku o wznowienie postępowania administracyjnego dotyczącego zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, której część została zwrócona mężowi Gronkiewicz-Waltz.

"Gdy okazało się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie traktuje sprawy reprywatyzacji od tak sobie, lecz traktujemy ją poważnie, że pojawił się projekt ustawy [ws. powołania komisji weryfikacyjnej], teraz, nagle Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczyna podejmować takie działania, które mają stworzyć wrażenie, że jest w tej sprawie uczciwa" - powiedziała premier.

"Każdy polityk, każda osoba publiczna, która działa w sferze władzy, musi odpowiedzialność za swoje działania i swoje decyzji podejmować. To samo dotyczy również władz Warszawy" - dodała szefowa rządu.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wznowienie postępowania ws. zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Część tej nieruchomości została w 2003 roku zwrócona mężowi prezydent stolicy.

Czytaj też: Stolica zyskała 3 miliardy złotych. Mimo afery, czy dzięki niej?

Gronkiewicz-Waltz napisała w piśmie do SKO, że postępowania zakończone decyzją zwrotową z 2003 r. ws. Noakowskiego "mogły zostać przeprowadzone na podstawie dokumentów, co do których istnieje możliwość, iż zostały sfałszowane".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Brzeszcze , 2016-10-26 08:26:08

    a czy Szydło była i jest uczciwa ? to widać jak rządziła w Brzeszczach .. parodia i teraz tak rządzi pacynka Polską