PARTNER PORTALU
 • BGK

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Duda: Na inwestycji najbardziej skorzystają mieszkańcy

 • PAP/MN    13 maja 2016 - 17:36
Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Duda: Na inwestycji najbardziej skorzystają mieszkańcy

(fot. Twitter)

• W Redzikowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
• Na spotkaniu byli obecni m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz i przedstawiciele amerykańskiej administracji.
• Jak podkreślano, budowa tarczy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa Polski i sojuszników, a ma też wymiar ekonomiczny.
Przemawiając na uroczystości z okazji inauguracji budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że to ważny dzień. - To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, a więc także i wolnego świata, w tym Polski - powiedział prezydent.

Podkreślił, że instalacja wzmocni bezpieczeństwo także naszego kraju. - Choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armii Stanów Zjednoczonych, będzie bronił przed rakietami lecącymi dalej na zachód Europy i taki jest jego główny cel, to jednak będzie on rozmieszczony w Polsce, będzie on rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury armii amerykańskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego - uzasadnił prezydent. - Będzie to infrastruktura stała - podkreślił.

Zauważył, że choć Polska weszła do NATO przed laty, to "długo czekaliśmy, aby w sensie stałym, stabilnym także i Sojusz wszedł do Polski, właśnie dzisiaj to się dzieje".

Czytaj też: Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Sołtys: Będziemy siedzieć na bombie zegarowej

- To naprawdę ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy, to ważny dzień dla pokoju w Europie i na świecie - mówił z kolei Antoni Macierewicz.

- Nigdy i w żadnej mierze te wysiłki nie miały na celu jakiegokolwiek działania agresywnego wobec kogokolwiek - podkreślił. Dodał, że "głównym motywem, przyczyną i celem naszych wysiłków była obrona, było zwiększenie bezpieczeństwa Polski i naszych sojuszników".

Szef MON zaznaczył, że bazie amerykańskiego systemu obrony balistycznej będzie towarzyszyła wzmocniona, wysunięta trwała obecność wojsk amerykańskich i NATO w Polsce.

- Rząd pani Beaty Szydło i formacja polityczna, którą reprezentuję, czekała na ten moment ponad osiem lat, ponad osiem lat temu byliśmy już bardzo blisko tego, by zawrzeć porozumienie o tym, że baza będzie budowana tu, w Redzikowie; i oto po ośmiu latach (...) tamte dążenia stają się faktem" - mówił.

Prezydent Andrzej Duda dodał: - To nie będą pociski, które wymierzone będą w kogokolwiek; nie, one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo. To jest ich zasadniczy cel i to jest zasadniczy cel tej inwestycji. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowymi, gdyby ktoś chciał w ten sposób zagrozić.

Podkreślił również, że w sensie ekonomicznym najbardziej na tej inwestycji skorzystają mieszkańcy Redzikowa, ale w sensie bezpieczeństwa skorzystają na tym wszyscy Polacy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Marti, 2017-02-03 00:52:33

  To tam Du...a podpisywał łopaty? wszystko podpisuje co mu pod nos podsuną
 • ratio, 2016-05-16 10:00:15

  bardziej debilnej polityki chyba w Polsce nikt nie prowadził - poza szlachtą w XVI-XVIII w. i jej następcami do 1939 r.
 • jkghkj, 2016-05-14 00:23:57

  Oczywiście,ze zyskają bezpłatne bombki w razie konfliktu. Proponuję przenieść tam lokalizację MON, abty lepiej zadbali o bezpieczeństwo mieszkańców