Te gminy zlikwidowały straż miejską. Jak sobie radzą?

Rośnie liczba gmin, które zdecydowały się zlikwidować straż miejską. Władze większości z nich tłumaczą to oszczędnościami oraz niewielką skutecznością tej formacji. Najczęściej nie ma tam planów ponownego powoływania straży. Oto przykłady największych gmin, które zrezygnowały z usług miejskich funkcjonariuszy...

Stalowa Wola

Decyzja o likwidacji straży miejskiej zapadła w 2008 roku, a jednym z głównych argumentów były oszczędności. Gmina na straż wydawała 1 mln zł rocznie. Władze miasta uznały, że obowiązki policji i straży miejskiej dublują się, a pieniądze te można wykorzystać lepiej. Od 2008 roku gmina dofinansowuje policję kwotą 150 tys. zł rocznie. Policjanci wykonują m.in. dodatkowe patrole.

- Naszym zdaniem była to bardzo dobra decyzja. Policja z wielkim powodzeniem zastępuje straż miejską. Nie zaobserwowaliśmy żadnego negatywnego efektu tej decyzji, np. w statystykach dotyczących przestępczości. Wpływy z mandatów rzeczywiście są mniejsze, ale miasto i tak wychodzi na plus - mówi Andrzej Dorosz, szef kancelarii prezydenta Stalowej Woli.

W mieście nie ma dyskusji na temat przywrócenia straży, z miasta nie płyną żadne sygnały, że jej brakuje. Przeciwnie, mieszkańcy są zadowoleni, że nie karze się ich za drobiazgowe wykroczenia. (Fot. Facebook)


 

KOMENTARZE (18)ZOBACZ WSZYSTKIE

Z całym szacunkiem, ale poczet kilku wymienionych gmin, to są gminy moim zdaniem kiepsko zarządzane i biedne, które się słabo rozwijają. Nie każdy musi mieć straż miejską.

Jan, 2014-12-15 19:41:24 odpowiedz

no ale to wszystko w maluych miejscowosciach gdzie problem z parkujacymi pojazdami jest znikomy porownajcie łódz czy Warszawe to żor czy Chrznowa to nie jest nic co moze mnie przekonac do likwidacji strazy miejskich w duzych miastach

aders, 2014-11-10 14:27:34 odpowiedz

Pan G.Szkudlarek jest Burmistrzem Łasku, nie Łaska. W trzeciej linijce tekstu jest już napisane poprawnie. Bardzo mi przeszkadza taka niechlujność językowa.

Halina, 2014-06-10 12:22:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE