PARTNER PORTALU
 • BGK

Te miejsca w Warszawie są przyjazne seniorom

 • PAP/EM    17 marca 2017 - 14:44
Te miejsca w Warszawie są przyjazne seniorom
Certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom" przyznawany jest w 5 kategoriach (fot. pixabay)

Likwidacja barier architektonicznych, czy organizacja kursów i szkoleń dla seniorów - m.in. takimi działaniami wykazało się 19 warszawskich organizacji, które otrzymały certyfikat "Miejsca Przyjazne Seniorom".
• Jednym z laureatów nagrody została Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ oraz Ośrodek Społeczny dzielnicy Wesoła.

• Laureatami konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom" zostali też m.in. Urząd Dzielnicy Bemowo, Urząd Dzielnicy Wilanów, Białołęcki Ośrodek Kultury, Dom Kultury "Świt", Służewski Dom Kultury, klubokawiarnia "Cafe Żytnia".

• Miejsca wyróżnione w konkursie nie mają barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych, są otwarte na ich potrzeby i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom.

Robert Kadej z warszawskiego ratusza podkreślił, że miejsca wyróżnione w konkursie nie mają barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. "Jednym z celów konkursu jest wspieranie aktywności społecznej. Wskazanie takiego działania, związanego z upowszechnianiem miejsc, które w szczególny sposób uwzględniają potrzeby i oczekiwania seniorów. A z drugiej strony dają możliwość samym seniorom aktywnego wyjścia, spotkania się z innymi ludźmi, czy skorzystania ze specjalnie dla niech skierowanej oferty - powiedział.

Jednym z laureatów nagrody została Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ, w której seniorzy mogą zamówić telefonicznie książki - z dostawą do domu. Dyrektor placówki Janina Zakrzewska-Masłowska podkreśliła, że pomysł na takie rozwiązanie zrodził się po przenosinach biblioteki do nowego budynku. "Zgłaszały się do mnie osoby starsze, że im te 650 m czy 950 m do filii jest troszeczkę trudniejsze do przejścia. Wtedy narodził się nasz pomysł, żeby stworzyć książkę na telefon" - powiedziała.

"Wystarczy zadzwonić do którejkolwiek z naszych bibliotek, mamy ich jedenaście na terenie dzielnicy, i bibliotekarze dwa razy w miesiącu dowożą książki czytelnikom na ich życzenie" - wyjaśniała.

Certyfikatem może pochwalić się także Ośrodek Społeczny dzielnicy Wesoła. Dyrektor ośrodka Alicja Pasztor zaznaczyła w rozmowie, że placówka prowadzi wiele zajęć dla seniorów, np. kurs fotografii. "To bardzo podstawowy kurs fotografii. Seniorzy uczyli się, jak zrobić bardzo dobre zdjęcie" - powiedziała.

"Kurs był skierowany do grupy seniorów, która się sama do nas zgłosiła. Znaleźliśmy wolontariusza, osobę niepełnosprawną, która podjęła się tego zadania" - dodała.

Oprócz tego - kontynuowała Pasztor - w ośrodku zorganizowano "piknik pod sosnami". "Seniorzy wspólnie piekli kiełbaski, wspólnie śpiewali, ale też uczyli się jak się ruszać. To były podstawy gimnastyki. Prowadziła je przewodnicząca rady seniorów dzielnicy, która trenuje dziewczęta w gimnastyce akrobacyjnej" - wyjaśniała.

Laureatami konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom" zostali też m.in. Urząd Dzielnicy Bemowo, Urząd Dzielnicy Wilanów, Białołęcki Ośrodek Kultury, Dom Kultury "Świt", Służewski Dom Kultury, klubokawiarnia "Cafe Żytnia".

Certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom" przyznawany jest w 5 kategoriach: publiczne instytucje obsługi mieszkańców; sport i rekreacja; kultura, rozrywka, edukacja; gastronomia - restauracje, kawiarnie, bary mleczne; zakłady opieki zdrowotnej, apteki. W tym roku mieszkańcy zgłosili do konkursu 45 miejsc, spośród których wybrano 19 laureatów.

Miejsca wyróżnione w konkursie nie mają barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych, są otwarte na ich potrzeby i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.