PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr Dramatyczny w Białymstoku: To nie koniec sporu wokół konkursu na dyrektora

  • aw/PAP    9 sierpnia 2016 - 16:41
Teatr Dramatyczny w Białymstoku: To nie koniec sporu wokół konkursu na dyrektora

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to instytucja samorządu województwa podlaskiego (fot.wikimedia.org/Jolanta Dyr)

• Zarząd województwa podlaskiego zdecydował, że zaskarży do sądu rozstrzygnięcie nadzorczego wojewody, który unieważnił nowy konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
• Wybór nowego szefa placówki jest wstrzymany do zakończenia sprawy.
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to instytucja samorządu województwa podlaskiego.

Kontrakt z obecną dyrektor placówki Agnieszką Korytkowską-Mazur wygasa za kilka tygodni. W marcu zarząd województwa podlaskiego ogłosił konkurs na nowego dyrektora. Zgłosiło się kilkunastu kandydatów, kilku z nich odpadło ze względu na braki formalne w swoich zgłoszeniach, od czego się odwoływali. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała kandydaturę Piotra Półtoraka, aktora teatru.

Po tym rozstrzygnięciu, do władz województwa wpływać zaczęły skargi - głównie od kontrkandydatów - na procedurę, ale i sam przebieg konkursu. Pod koniec czerwca zarząd regionu podjął decyzję o anulowaniu wyników konkursu i ogłosił nowy.

Kandydaci mogli zgłaszać się od 1 sierpnia, ale 29 czerwca wojewoda podlaski - rozstrzygnięciem nadzorczym - stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa dotyczącej ogłoszenia nowego konkursu.

Prawnicy wojewody uznali bowiem, że brak jest podstaw "faktycznych i prawnych" do zakwestionowania wyników przeprowadzonego konkursu, w którym na stanowisko dyrektora wybrano Piotra Półtoraka. W uzasadnieniu napisali m.in., że dokumenty z postępowania konkursowego nie potwierdzają okoliczności świadczących o braku bezstronności członków komisji, a o zmianę jej składu nikt nie wnioskował.

Obradujący we wtorek (9 sierpnia) zarząd województwa podlaskiego postanowił to rozstrzygnięcie wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Jak poinformowała rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Urszula Arter, zarząd uznał bowiem, że niezbędna jest ocena sądowa zarówno podstaw prawnych rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, a tym samym prawidłowości uchwały w sprawie ponownego przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru Dramatycznego, jak i poprawności przeprowadzonego wcześniej postępowania.

Rozstrzygnięcie wojewody wstrzymało ponowny konkurs. Arter zapewniła, że po zakończeniu kontraktu obecnej dyrektor Agnieszki Korytkowskiej-Mazur nie będzie problemów z zarządzaniem placówką, ma ona przygotowane plany finansowe i repertuarowe. Osobą pełniącą obowiązki szefa placówki będzie prawdopodobnie - obecna zastępca dyrektora - Małgorzata Dąbrowicz. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.