PARTNER PORTALU
  • BGK

Tegoroczne wydarzenia w Krakowie i Wrocławiu magnesem na turystów

  • PAP/JS    9 marca 2016 - 21:05
Tegoroczne wydarzenia w Krakowie i Wrocławiu magnesem na turystów
Turystów do Krakowa przyciągną Światowe Dni Młodzieży (fot. pixabay)

• Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz Wrocław jako Europejska Stolica Kultury będą w tym roku "dodatkowym magnesem" skłaniającym zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski.
• To zapowiedź ministra sportu i turystyki Witolda Bańki.
• Blisko 40 proc. zagranicznych turystów odwiedzających Polskę to obywatele Niemiec.
Witold Bańka powiedział dziennikarzom, że polska branża turystyczna optymistycznie ocenia szanse na udany sezon. "Zagraniczni goście są zainteresowani polską ofertą" - zaznaczył minister, który odwiedził polskie stoisko na targach ITB Berlin.

Szef resortu podkreślił, że blisko 40 proc. zagranicznych turystów odwiedzających Polskę to obywatele Niemiec. "Niemcy są niezwykle istotnym krajem dla polskiej turystyki" - podkreślił. Przypomniał, że w tym roku Polska i Niemcy obchodzą 25-lecie podpisania traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie będącego fundamentem współpracy po zakończeniu zimnej wojny. "To znakomita okazja, by umocnić te relacje" - podkreślił.

Jego zdaniem szczególnym zainteresowaniem niemieckich klientów cieszy się branża spa i wellness, w której Polska się specjalizuje, a także agroturystyka oraz wyjazdy indywidualne przygotowywane przez firmy turystyczne pod kątem zainteresowań konkretnych osób.

"Polska jest uważana za kraj bezpieczny, otwarty i przyjazny" - powiedział Bańka, dodając, że "mamy czym się pochwalić". Wśród atutów wymienił też dobrą, profesjonalną obsługę oraz konkurencyjne ceny.

Paweł Lewandowski, dyrektor zagranicznego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie, powiedział, że ostatnio zdarzają się sporadyczne przypadki rezygnowania niemieckich klientów z przyjazdu do Polski ze względu na sytuację polityczną. "To bardzo niewielka liczba osób" - zastrzegł. "Mieliśmy też jeden protest kilku biur podróży w związku z sytuacją w Puszczy Białowieskiej" - dodał dyrektor berlińskiego POT. Jak podkreślił, pojedyncze odmowy "kompletnie nie mają wpływu na pozytywny trend w wyjazdach do Polski".

Lewandowski zaznaczył, że polska turystyka ma w tym roku "niepowtarzalną szansę" na ekspansję na rynku niemieckim ze względu na obawy Niemców przed podróżami do Turcji, Egiptu czy Tunezji. Po zamachach terrorystycznych liczba rezerwacji do tych krajów spadła o 40 proc.

Z przekazanych danych wynika, że w zeszłym roku Polskę odwiedziło 17,3 mln zagranicznych turystów; rok wcześniej było ich 16,4 mln. Liczba Niemców, którzy spędzili w Polsce co najmniej jedną noc, wzrosła w tym czasie z 5,7 mln do około 6 mln.

Organizatorzy ŚDM pokazali dziennikarzom film o Krakowie i przekazali informacje dotyczące lipcowego spotkania pod Wawelem młodzieży z papieżem. Przedstawiciel organizatorów Daniel Biela powiedział, że do Krakowa ma przyjechać 25 tys. młodych Niemców. Absolutnym liderem są Włosi; udział w ŚDM zgłosiło dotąd 180 tys. włoskich pielgrzymów. Biela powiedział, że tematem dyskusji podczas ŚDM będzie zapewne także problem uchodźców.

Podczas konferencji prasowej emerytowany matematyk Volker Hornung zaproponował, aby zgłosić Hejnał Mariacki do Księgi rekordów Guinnessa. Jak wyliczył, od 1241 roku hejnał grany był ponad 9,5 mln razy, co jest jego zdaniem absolutnym rekordem w historii jednego utworu muzycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.