PARTNER PORTALU
 • BGK

Teresa Szymońska otrzymała tytuł "Ślązaczka Roku"

 • PAP/AT    21 listopada 2016 - 08:20

• Teresa Szymońska z Sośnicowic w powiecie gliwickim zdobyła tytuł Ślązaczki Roku, zwyciężając w dorocznym konkursie gwary „Po naszymu, czyli po śląsku”.
• Honorowy tytuł Ślązaka Roku w tym roku otrzymał poeta, publicysta i działacz społeczny Tadeusz Kijonka.
Laureatów tegorocznej, 26. edycji wyłoniono w niedzielę podczas gali w wypełnionym niemal po brzegi Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Impreza zapoczątkowana przez Polskie Radio Katowice promuje ludzi perfekcyjnie władających gwarą, która ma wiele lokalnych odmian.

Zwyciężczyni w konkursie brała udział po raz trzynasty. "Niech mi ktoś nie powie, że trzynoście to jest pechowy" - żartowała.

Temat swojego monologu pani Teresa oparła na swoim życiu. "Jo godała o moim miasteczku, w kerym żyja i o mojej izbie tradycji, keroch utworzyła w tym miasteczku" - mówiła.

Podkreślała, że każdy z dotychczasowych występów był dla niej wartościowy. "Chodzi o to, żeby się spotkać z tymi ludźmi, pogodać. Trzeba tu być, to takie święto Ślązoków" - mówiła dziennikarzom.

Swoją gwarę wyniosła z domu, gdzie była ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. "Tego się nie da nauczyć, to jest we krwi"- podkreśliła.

W finale znaleźli się także: pochodzący z Radzionkowa, a mieszkający obecnie w Zabrzu Marcin Bartusiak oraz Helena Leśniowska z Piekar Śląskich.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się ok. 80 uczestników. Ich finałowe występy oceniało jury w składzie: profesorowie Dorota Simonides i Jan Miodek oraz europoseł Jan Olbrycht.

Podczas gali przyznano także tytuł Honorowego Ślązaka Roku. Został nim pochodzący z Radlina poeta, publicysta, działacz społeczny, redaktor naczelny magazynu "Śląsk" oraz wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej Tadeusz Kijonka. W krótkim przemówieniu 80-letni laureat podkreślił swe przywiązanie do Śląska, a także zaapelował, by dbać o śląską kulturę i dziedzictwo.

Młodzieżową Ślązaczką Roku została z kolei 12-letnia Julia Kobiór z Bierunia.

Prof. Miodek poziom tegorocznych głównych zmagań ocenił jako bardzo wysoki. "Śmiem rzecz, że poziom jest coraz wyższy. Oczywiście zwycięzcy, wicemistrzowie pierwszych edycji zapadli nam w sercach i wszystkich mogę po nazwisku wymieniać - indywidualności wspaniałe, ale powiedziałbym: byli wspaniali, ale różnica między nimi a tymi, którzy nie zajęli medalowych miejsc, że tak sportowo to określę, była większa niż dziś. Poziom się zdecydowanie wyrównał" - mówił PAP.

Coraz lepsza w ocenie profesora jest także strona literacka oraz kompozycja konkursowych monologów.

Językoznawca przyznał ponadto, że podobnie jak w poprzednich latach, kolejny raz zaskoczyły go w wystąpieniach uczestników nowe użycia niektórych słów. "Nie będę gołosłowny. Pytałem dzisiaj w moich rodzinnych Tarnowskich Górach, co to jest dla ciebie +fanzolić+, no to głupio mówić, nie fanzol, to tyle, co nie fulej dużo, głupio. +Fanzolić+ to mniej więcej to samo, co +fulać+. Wczoraj usłyszeliśmy wszyscy i zaskoczyło to wszystkich: +jużech mioł po tym wypadku sfanzolone oczy+. Czyli są takie gwary w dialekcie śląskim, w których można mieć +sfanzolone oczy+, czyli zepsute" - opowiadał profesor.

Pomysłodawczynią konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" i jego wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk-Pozdziej - od lat związana z Radiem Katowice, które od początku patronuje temu konkursowi.

Organizatorzy od początku podkreślali, że "Po naszymu, czyli po śląsku" jest czymś więcej niż tylko konkursem śląskiej gwary - ta impreza ma pokazać, kim są Ślązacy, jakie wartości prezentują, z jakich domów się wywodzą, jakie są ich korzenie, ukazuje też zawiłe losy śląskie.

Co ciekawe, dwie edycje konkursu zorganizowane zostały w Teksasie, wśród potomków osiadłych tam przed ponad 150 laty śląskich osadników.

W poprzednich latach tytuły i statuetkę Honorowego Ślązaka otrzymali m.in: Franciszek Pieczka, arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń, a także Gerard Cieślik, Wojciech Kilar oraz profesorowie: Franciszek Kokot, Jan Miodek, Marian Zembala i Jerzy Buzek, Karol Daniel Kadłubiec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.