PARTNER PORTALU
  • BGK

Terlecki: nie ma decyzji ws. zmian w ordynacji wyborczej

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 16:29
Terlecki: nie ma decyzji ws. zmian w ordynacji wyborczej
O ewentualnych zmianach w ordynacji wyborczej szef klubu PiS informował już pod koniec września. (fot. Shuttterstock)

Nie ma żadnego gotowego projektu ws. zmian w ordynacji wyborczej; obecny etap to prace przygotowawcze i sprawdzanie różnych wariantów oraz propozycji - poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Szef klubu PiS pytany, na jakim etapie są obecnie prowadzone prace nad ewentualnymi zmianami w ordynacji wyborczej podkreślił, że partia nie ma w tej chwili nic do powiedzenia ws. gotowych projektów. "Nie ma żadnego gotowego projektu, nikt jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie" - powiedział Terlecki.

"To jest etap, taki można powiedzieć, studyjny. Etap prac przygotowawczych i sprawdzania różnych wariantów oraz propozycji" - dodał wicemarszałek.

O ewentualnych zmianach w ordynacji wyborczej szef klubu PiS informował już pod koniec września podkreślając wówczas, że w partii trwają przygotowania do wyborów samorządowych.

"Tutaj jest wiele problemów i konieczne są pewne zmiany w przepisach wyborczych, takie, które by usprawniły prace komisji wyborczych, ale też zapewniły większą transparentność procesu wyborczego" - powiedział.

"Jeżeli uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić reformę sądownictwa, to wtedy możliwa będzie dyskusja o jakiś głębszych zmianach w ordynacji. Jeżeli nie, to one się ograniczą do tych elementów usprawniających sam przebieg wyborów mniej więcej w takim kształcie ordynacji jakim jest obecnie" - dodał szef klubu PiS.

4 października w rozmowie z telewizją wPolsce Terlecki zapowiedział, że PiS chciałoby wprowadzić w ordynacji wyborczej takie zmiany, które "w ogóle wykluczałyby możliwość takich zdarzeń, jak to było przy wyborach samorządowych poprzednich".

O toczących się w PiS pracach nad zmianami w ordynacji pisaliśmy już wcześniej.

Czytaj także: Samorządy podzielone wobec nowej ordynacji wyborczej

Wśród rozważanych przez partię rozwiązań są m.in. przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie oraz wymiana kadrowa w Państwowej Komisji Wyborczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • hmmm, 2017-10-06 09:28:45

    Ważny polityk PiS to dopiero zabierze głos w tym temacie !