Termin wyborów samorządowych dopiero wiosną 2019 roku?

Podczas spotkania samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą (11 października) dyskutowano w kuluarach o tym, jak będą wyglądać wybory samorządowe. Proponowano, aby przesunąć je na wiosnę 2019 r. Powodem jest referendum konsultacyjne, które ma się odbyć w tym samym dniu, co wybory.
Termin wyborów samorządowych dopiero wiosną 2019 roku?
Trwa dyskusja na temat terminu wyborów, a także formy w jakiej mają się odbyć. (fot. YouTube)

Podczas drugiego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z samorządowcami dyskutowano głównie na temat kształtu przyszłej konstytucji. Tematy bardziej złożone, dotyczące prawa samorządowego, były poruszone na roboczym spotkaniu specjalnie powołanego w tym celu zespołu.

Ale nie zabrakło też dyskusji w kuluarach, gdzie samorządowcy, m.in. w rozmowie z Pawłem Muchą, pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego, dyskutowali o ordynacji wyborczej oraz przyszłorocznych wyborach samorządowych.

- Była też dyskusja o terminach wyborów - mówi nam jeden z uczestników. - Ktoś zgłosił, żeby podzielić wybory na dwie tury. Pierwsza tura odbyłaby się przed referendum konsultacyjnym, czyli przed 11 listopada, a druga tura dwa tygodnie później.

Tym samym, referendum konsultacyjne odbyłoby się pośrodku wyborów, co nie spotkało się z akceptacją większości samorządowców. Uznano, że zarówno w przypadku wyborów, jak i referendum prowadzone będą wielkie kampanie. Natomiast prowadzenie tych działań równocześnie mogłoby się negatywnie odbić na frekwencji w obu przypadkach.  

Czytaj też: Zmiany ordynacji wyborczej: co zawiera projekt Prawa i Sprawiedliwości?

Pojawiły się więc sugestie ze strony samorządowców, żeby odłożyć termin wyborów np. do wiosny 2019 roku. Do tego czasu w gminach mogłyby funkcjonować same organy wykonawcze. Samorządowcy jednocześnie byliby bogatsi o wiedzę dotyczącą wyników referendum oraz tego, jakie zapisy będą mogły się pojawić w kontekście samorządów.  

Na razie są więc pomysły, ale na ostateczną decyzję co do formy i terminu wyborów trzeba będzie jeszcze poczekać. Dodajmy, że pomysł przeprowadzenia wyborów wiosną 2019 roku postulował już wcześniej Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie wydaje się, żeby to był dobry pomysł, aby przesuwać wybory samorządowi. W imię czego ?

al, 2017-10-14 11:02:37 odpowiedz

Do ziom: Ty to zapewne z miasta Łodzi pochodzi, buractwo że słomą w butach "ziom ".

Piotr, 2017-10-13 19:51:47 odpowiedz

Facet, który 2 lata temu był przedstawiciele handlowym gdzieś na Warmii teraz przedstawia kretyński pomysł wyborów samorządowych jesienią 2019, A dlaczego nie skrócić kadencji i nie przeprowadzić wyborów wiosną 2018 ?

ziom, 2017-10-13 16:50:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE