PARTNER PORTALU
  • BGK

Tłumy bezdomnych i potrzebujących na wigilii na krakowskim Rynku

  • PAP/rs    17 grudnia 2017 - 18:04
Tłumy bezdomnych i potrzebujących na wigilii na krakowskim Rynku
Kilkanaście tysięcy osób przyszło w niedzielę na krakowski Rynek na 21. wigilię dla bezdomnych i potrzebujących. (fot. krakow.pl)

Kilkanaście tysięcy osób przyszło w niedzielę na krakowski Rynek na 21. wigilię dla bezdomnych i potrzebujących. Z uczestnikami spotkania życzeniami podzielili się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
• Długa kolejka bezdomnych i potrzebujących była widoczna na Rynku Głównym niemal przez całą niedzielę. Osoby samotne i w potrzebie oczekiwały na ciepły posiłek, przygotowany przez krakowskiego restauratora Jana Kościuszkę. Przybyli na wigilię otrzymali również świąteczne upominki - łącznie wydano 20 tys. paczek.

• Wg szacunku organizatorów w wigilii uczestniczyło kilkanaście tys. osób - głównie z Krakowa, ale i z innych części Polski. Wydano łącznie ponad 50 tys. wigilijnych porcji (niektórzy ustawiali się w kolejce więcej niż jeden raz).

• Przez cały dzień kolejka nie malała także do namiotu szpitala polowego. Z usług medycznych uczestnicy wigilii mogli skorzystać po raz drugi.

W ubiegłym roku szpital polowy cieszył się takim zainteresowaniem, że na tegoroczną edycję wigilii postanowiono poszerzyć jego działalność. - Z ok. 25 osób personelu medycznego liczbę tę zwiększyliśmy w tym roku do ponad 50 - powiedział Bartłomiej Guzik, lekarz z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, organizującej pomoc medyczną podczas krakowskiej wigilii.

Jak opisywał, lekarze i inni pracownicy służb medycznych wykonywali ogólne badania, ale i bardziej specjalistyczne, jak np. echo serca, konsultacje dentystyczne. - Pacjenci mają różne problemy. Staramy się pomóc jak możemy. Tym, którzy wymagają dalszego leczenia, doradzamy także jak i gdzie kontynuować specjalistyczne leczenie - bo ze znalezieniem specjalistycznej pomocy ci najbardziej potrzebujący mają największy problem - mówił Bartłomiej Guzik.

Tłumom bezdomnych i potrzebujących, a także obecnym na Rynku przechodniom i krakowianom życzenia w niedzielę złożył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął wigilię honorowym patronatem.

Na Rynek Główny przyszedł także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. - Za tydzień siądziemy do stołów z najbliższymi. Ten czas ostatniego już tygodnia adwentu niech upłynie jako piękne przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia; świąt wielkiej miłości Boga, który tak umiłował świat, że zesłał swojego syna. Jezus narodził się w Betlejem i stał się jednym z nas - mówił do zgromadzonych na Rynku tłumów abp Jędraszewski.

Wigilię dla ubogich zorganizował po raz pierwszy w 1996 r. na krakowskim Rynku znany restaurator Jan Kościuszko. W trakcie pierwszej akcji rozdano ok. 5 tys. posiłków. W ostatnich latach organizatorzy przygotowywali po ok. 50 tys. wigilijnych porcji.

Jan Kościuszko przyznał, że chciałby, by gości na wigilii ubywało, by "ta nędza i bieda kurczyły się". - Niestety, póki co tak nie jest, zjawisko ma tendencję wzrostową - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.