PARTNER PORTALU
 • BGK

Tomasz Siemoniak: Liczymy, że inne partie opozycyjne i KOD poprą kandydatów PO w wyborach samorządowych 2018

 • Gabriel Paździor, pt    7 marca 2017 - 12:20
Tomasz Siemoniak: Liczymy, że inne partie opozycyjne i KOD poprą kandydatów PO w wyborach samorządowych 2018
- Te wybory (samorządowe) to będzie walka o Polskę samorządową - mówił dla PortaluSamorządowego.pl Tomasz Siemoniak, koordynujący przygotowania PO do elekcji w 2018 roku. (fot.:facebook.com/TomaszSiemoniakPL)

• Platforma Obywatelska chce budować poparcie wokół kandydatów na prezydentów miast. W rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Tomasz Siemoniak nie wykluczył jednak popierania także innych kandydatów, bezpartyjnych.

• W Warszawie wystartuje ktoś z trójki: Małgorzata Kidawa Błońska, Rafał Trzaskowski lub Andrzej Halicki.

• Za przykład tego, jak PiS chce ograniczać kompetencje samorządów, nasz rozmówca podaje projekt rządowy zmian w ustawie o Izbach Obrachunkowych.

• Tomasz Siemoniak, który reprezentuje Wałbrzych na Wiejskiej w Warszawie, zapewnił też o poparciu w wyborach dla Romana Szełemeja.
Partia wyznaczyła pana na pełnomocnika  ds. wyborów samorządowych. Jaki jest cel PO w wyborach samorządowych? Powtórzenie wyniku z 2014 będzie dużym sukcesem.

Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), pełnomocnik partii ds. wyborów samorządowych: - Chcielibyśmy kontynuować to, co rozpoczęło się jeszcze w roku 2006, to znaczy współrządzenie w 15 województwach. Myślę, że widać, jak bardzo te województwa się zmieniły. Naszym celem jest zwycięstwo, a chcemy je osiągnąć, wystawiając dobrych kandydatów w miastach.

Czy za słuszną uważa pan decyzję PO z 2014 r., by wówczas w wielu miastach nie wystawiać własnych kandydatów? Czy tym razem będzie jeden konieczny szyld PO, żeby dostać wasze poparcie?

- Przyznaję, że zdarzyło się w paru miejscach, że popieraliśmy bezpartyjnych kandydatów. Każde miasto ma też swoją specyfikę, więc jesteśmy otwarci na rozmowę.

Jest też kwestia dwukadencyjności wstecznej. Grozi nią lider PiS, to może bardzo zmienić sytuację. Żyjemy w warunkach ogromnej niepewności politycznej. Obóz rządzący nie przestrzega żadnych zasad, prawdopodobne jest, że wybory mogą być wcześniej więc trzeba być na to przygotowanym.

Mamy ofertę jednej wspólnej listy skierowaną do niezależnych samorządowców, do innych partii, do ruchów miejskich. Drugie działanie to wyłonienie w ciągu najbliższych miesięcy kandydatów na prezydentów w najważniejszych 50 polskich miastach. Chcielibyśmy pod koniec lipca taką listę zaprezentować. Chcemy, żeby to były osoby, które mieszczą się w filozofii wspólnego kandydata opozycji, by były to kandydatury przedyskutowane z różnymi środowiskami i nie zamierzamy forsować naszego partyjnego interesu. Jesteśmy otwarci na propozycje.

Grzegorz Schetyna podał trzy nazwiska jako pewne w wyścigu o Warszawę – posłowie Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Trzaskowski i Andrzej Halicki – czy rozważają państwo w stolicy wariant prawyborów?

- Przewodniczący Schetyna potwierdził te nazwiska. To są bardzo mocne kandydatury. To znaczy, że cieszą się poparciem, ale jest za wcześnie na decyzje. W Platformie nie ma jeszcze takich decyzji. Podkreślam, że każda z tych osób pełni ważne funkcje, czy to w parlamencie, czy też w gabinecie cieni. Jestem pewny, że wybierzemy kandydata, który ma największe szanse.

Inni mogą zazdrościć Platformie bogactwa kandydatów. Nie znam drugiej partii, która byłaby w stanie pokazać tak mocna ławkę.

Czytaj też: Poseł Klubu Kukiz'15 nie wykluczył startu na prezydenta Warszawy

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • wdzivny, 2017-03-08 16:00:16

  Jeśli jeszcze w samorządach wygra jakimś cudem PiS, to mamy narodowy socjalism w Polsce, tak jak było to za Hitlera w Niemczech.
 • kic, 2017-03-08 13:43:47

  Może PO poprze tych wszystkich kandydatów, którzy są najlepsi bez względu z jakiego środowiska się wywodzą.
 • JAKiE, 2017-03-08 07:41:58

  Może wreszcie przemówi Naród Polski, głosem swoich autentycznych reprezentantów, wybranych na niezaležnych sejmikach, zamiast ZGRANYCH polit-czynowników wleczonych w teczkach po całej Polsce?! Partyjni nieudacznicy wystarczająco dužo krzywd fundują Narodowi Polskiemu, począwszy od zniszczenia cał...ej struktury naszej gospodarki, o zadłużeniu niebotycznym nie wspominając. To przecież krasnoludki nie rozsprzedawały polskich fabryki, elektrowni, ziemi rolnej, czy banków!. TO BYLI PARTYJNI JURGELTNICY, do dziś wypuszczający własny biogaz po sejmowych korytarzach. Polacy jeszcze posiadają wystarczająco duży potencjał wykształconych i odpowiedzialnych reprezentantów, bez wsparcia partyjnych nieudaczników, jak bohaterowie opisani w książce prof. Ryszarda Legutki, pt. "Zwycięstwo człowieka pospolitego". Najwyższy już czas, by niezezwalać owym "pospolitym" na niszczenie wszystkiego co jest własnością Polaków.  rozwiń