PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Bezpłatny prawnik w urzędzie

  • JL    4 maja 2016 - 08:36
Toruń: Bezpłatny prawnik w urzędzie
Toruń wyda rocznie 494 tys. zł na bezpłatne porady prawne. Fot. Toruń.pl

Przez pięć dni w tygodniu w Urzędzie Miasta Torunia można korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.
Udzielają jej osobiście adwokaci lub radcy prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych, z którymi gmina podpisała umowę. Pomoc prawna będzie również świadczona przez organizacje pozarządowe.

Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej z powodu m.in.: przemocy w rodzinie, długotrwałej lub ciężkiej choroby, niepełnosprawności, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, bezrobocia, potrzeby ochrony macierzyństwa, sieroctwa, ubóstwa czy wielodzietności.

Ponadto młodzież do 26. roku życia, seniorzy, po ukończeniu 65 lat, kombatanci i weterani, a także osoby, które korzystają z Karty Dużej Rodziny, tj. rodziny z przynajmniej trojgiem dzieci, niezależnie od dochodu oraz każdy zagrożony lub poszkodowany (katastrofą naturalną, awarią techniczną, klęską żywiołową.

Porady będą udzielane w zakresie prawa pracy, spraw administracyjnych, prawa podatkowego, ubezpieczenia społecznego, spraw karnych, cywilnych i rodzinnych oraz przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Bezpłatna pomoc prawna będzie polegała na sporządzeniu projektu pisma o zwolnieniu od kosztów sądowych lub ustanowieniu pełnomocnika z urzędu, informacji o stanie prawnym i przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach czy wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego.

Torunianie mogą liczyć również na pomoc w sporządzeniu projektu pisma z wyłączeniem pisma procesowego, sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub sądowo-administracyjne.

Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest finansowane z budżetu państwa przez udzielenie powiatom dotacji celowej. Kwota dotacji na prowadzenie jednego punktu przez miesiąc wynosi 5,15 tys. zł, dla Torunia wyniesie rocznie 494 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.