PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Falochron dla młodych mieszkańców

  • JL    8 listopada 2016 - 07:26
Toruń: Falochron dla młodych mieszkańców
Toruń wprowadza w życie program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych młodzieży. Fot. Pixabay.com

Toruń wprowadza w życie program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Falochron dla młodzieży Torunia.
Projekt został opracowany na podstawie Programu falochron profesora SWPS Wrocław dr hab. Jacka Kurzępy we współpracy z autorem. Kładzie on nacisk na konieczność tworzenia środowiska przyjaznego w poszerzaniu dobrostanu, wzmacnianiu czynników chroniących. W ramach działań programowych zakłada szeroką analizę mechanizmów psychologicznych oddziałujących na młodego człowieka.

– Ważne żebyśmy mówili, jak dobre i ciekawe może być życie bez zachowań ryzykownych, związanych z różnego rodzaju używkami – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. – Toruń był, jest i zawsze będzie zainteresowany pomyślnymi losami swojego młodego pokolenia. Może ono stale liczyć na opiekę i pomoc nie tylko swoich rodzinnych środowisk, ale także na wsparcie wielu organizacji i instytucji, w tym oczywiście także samorządu. Jest to praca, która tak naprawdę nigdy się nie skończy, a jej częścią jest między innymi profilaktyka zachowań ryzykownych młodych ludzi.

Skuteczne działania wychowawcze i profilaktyczne wymagają rozpoznania istniejących, specyficznych dla danego środowiska przyczyn problemów, co powinno przekładać się na tworzenie modeli korygujących i systemu wsparcia lokalnego. Efektywne podejmowanie takich działań wymaga systematycznego poszerzania umiejętności wychowawczych osób dorosłych pracujących z młodzieżą.

Misją falochronu jest wywołanie w świadomości społeczności lokalnej przekonania o konieczności prezentowania właściwych, dojrzałych i spójnych postaw oraz podejmowania aktywnych, pozytywnych wychowawczo i socjalizacyjnie zachowań, a także tworzenie aktywnych środowisk wsparcia dla działań profilaktyczno-korygujących. Głównym celem programu jest integracja i koordynacja działań wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących aktywność wobec zjawisk patologicznych i problemów społecznych we wspólnocie lokalnej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.