PARTNER PORTALU
 • BGK

Toruń nie odpuszcza w sprawie nazwy portu lotniczego

 • JL    11 lipca 2016 - 08:51
Toruń nie odpuszcza w sprawie nazwy portu lotniczego
Prezydent Torunia Michał Zaleski chce zmiany nazwy Portu Lotniczego Bydgoszcz na Port Lotniczy Bydgoszcz-Toruń. Fot. Mat. prasowe

Prezydent Torunia Michał Zaleski wystosował list do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego w sprawie Portu Lotniczego w Bydgoszczy
List został wysłany także do wiadomości ministra Skarbu Państwa, wojewody kujawsko-pomorskiego, marszałka województwa, parlamentarzystów z województwa kujawsko pomorskiego oraz do dyrektora naczelnego Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Czytaj też: Toruń z Bydgoszczą drą koty o nazwę portu lotniczego

„Port Lotniczy jest obiektem użyteczności publicznej, o zasięgu regionalnym, a nie tylko miejskim. Dodanie nazwy Toruń nie jest więc okazją do reklamy miasta, ale do reklamy lotniska, a co za tym idzie – regionu” pisze prezydent Torunia Michał Zaleski.

Według niego takie rozwiązanie może przynieść wyłącznie pozytywne skutki – zwiększy rozpoznawalność lotniska w kraju, Europie i na świecie.

„Nie umiem odnaleźć ani jednego negatywnego skutku w odniesieniu do Bydgoszczy, regionu i lotniska, jaki mogłoby przynieść rozwinięcie nazwy tego regionalnego portu”.

Zdaniem prezydenta Michała Zalewskiego uwzględnienie w nazwie Torunia „to rozsądne wykorzystanie szansy na zwiększenie popularności lotniska” i jest to „zabieg powszechnie stosowany w przypadku wielu portów na świecie, a także w kraju”. Prezydent podaje przykłady Szczecin-Goleniów i Warszawa-Modlin czy Frankfurt-Hahn i Bruksela-Charleroi (60 km).

Propozycja wsparcia dla lotniska w Bydgoszczy zdaniem prezydenta Michała Zalewskiego wynika także z tego że port wymaga finansowego wsparcia.

„Absolutnie niedopuszczalnym jest apelowanie do posłów, szczególnie jednego, konkretnego ugrupowania politycznego, o zaangażowanie mające na celu niedopuszczenie do pozytywnego rozstrzygnięcia na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Bydgoszcz” – pisze prezydent Michał Zalewski.

Michał Zalewski nie rozumie, na jakiej podstawie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski rości sobie prawa do podejmowania kluczowych decyzji w sprawie spółki i ewentualnej zmiany nazwy lotniska. Przypomina, że Bydgoszcz ma niespełna 23 proc. udziałów w porcie i nie skorzystała z okazji, by być większościowym udziałowcem spółki, gdy w styczniu 2009 r. austriackie przedsiębiorstwo Meinl Airports International Ltd. sprzedawało swój pakiet akcji. Zwraca uwagę na to, że w tym roku, mimo apelu spółki, „po raz kolejny władze miasta Bydgoszczy nie wyraziły chęci wsparcia portu i zwiększenia puli swoich udziałów”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • Jaki , 2016-08-06 08:36:54

  Do dobrze by było, gdyby każdy z komentujących najpierw swoje osiągnięcia i sukcesy przedstawił, zanim będzie innych krytykował. Co się tyczy Bydgoszczy czy Torunia, to przynajmniej kilkanaście razy na dobę słychać słowo TORUŃ w Radio Maryja, oczywiście Starówka Truńska zawsze jest w tle takiego kom...unikatu. Z całym szacunkiem do miasta Bydgoszcz, jednak jak dotychczas trochę mało o tym pięknym mieście słychać. Teraz test: Gdzie znajduje się obecnie największe ujęcie gorącej wody pozdiemnej w Polsce, choć jeszcze nie wykorzystanej i kto na to nie pozwala? Bliższe dane niebawem. Osa:  rozwiń
 • oliwa, 2016-07-24 21:53:06

  Bydgoszczy Toruń był kulą u nogi Zabrali Medyka i chcą lotnisko ,jeszcze brakuje im by zrobić Bydgoszcz dzielnicą Torunia Jak mały chce rządzić dużym z nieudacznym marszałkiem .
 • seba-76, 2016-07-13 14:09:32

  Do Osa: to nie żadne chciejstwo. Dzisiaj według badań Toruń kojarzy się z piernikami (ponad 90%), o.Tadeuszem, kościołem toruńskim, Trwam i Maryja (ok. 40%), starówka UNESCO to rozpoznawalność na granicy błędu statystycznego - 3,5%. Widać też, że w Bydgoszczy byłeś jakieś 15-20 lat temu ;)...  rozwiń