PARTNER PORTALU
 • BGK

Transparentna rada? Tak, tego coraz bardziej oczekują wyborcy. Mieszkańcy w coraz większym stopniu angażują się w życie samorządów

 • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę MW Concept Sp z o.o.    28 lutego 2017 - 11:30

Nasilenie tego procesu obserwuje się wraz z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego, gdzie grupy mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe dostrzegły w możliwość współdecydowania o rozwoju swojej gminy. Obserwując kolejne kampanie wyborcze wyraźnie widać dążenie mieszkańców do dokonania dobrego wyboru kandydatów do władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich.
 

Wybiera się osoby kompetentne, godne zaufania, które dobrze będą nas reprezentować. W zamian, wyborcy oczekują pełnej informacji z działania swoich przedstawicieli w radach. Chcą znać ich zaangażowanie, obserwować efekty pracy, poznać jak głosują stanowiąc prawo lokalne.

Dlatego naszym radnym powinno zależeć na umożliwieniu pełnej transparentności ich działań w samorządzie, by spełnić oczekiwania tych którzy ich wybrali. Obserwuje się obecnie duże zrozumienie tych oczekiwań ze strony radnych wszystkich szczebli samorządowych. Nowoczesne rady chcą być otwarte na mieszkańców, chcą dzielić się efektami swojej pracy udostępniając to na przykład w sieci internetowej. W dobie powszechności internetu jest to łatwe i zależy wyłącznie od woli radnych.

Na rynku internetowym pojawiły się programy komputerowe spełniające wspomniane oczekiwania mieszkańców. Wiodącym z nich jest program pod nazwą eSesja, której producentem i dystrybutorem jest firma MW Concept Sp z o.o. z siedzibą w Luboniu. Program jest wdrożony w ponad 120 gminach i powiatach w Polsce, a grono użytkowników ciągle się powiększa. Zalety aplikacji wielokrotnie prezentowane były w uznanych portalach internetowych i prasie samorządowej.

Pokrótce przypomnimy najważniejsze funkcje eSesji.

 • W pracach rady w całości wyeliminowany jest papier, który zastąpiony został tabletami.
 • Radni zgłaszają się do dyskusji, potwierdzają obecność na posiedzeniach i głosują tabletami.
 • Uruchamianie głosowania, zarządzanie listą dyskutantów czy inne funkcje porządkowe niezbędne w trakcie prowadzenia obrad (sprawdzanie kworum, zarządzanie przerw itp.) są uruchamiane z tabletu prowadzącego obrady.
 • Aplikacja jest tak zbudowana, aby była intuicyjna. Jej prostota pozwala na swobodne operowanie w programie nawet mniej doświadczonym informatycznie użytkownikom.

Transparentność eSesji.

Rozbudowując aplikację jej producent kieruje się przede wszystkim oczekiwaniami klientów. To na ich życzenie program jest unowocześniany i powiększany o dodatkowe funkcje. Duża presja mieszkańców na otwarcie się rad na zewnątrz, spowodowała pójście producenta w kierunku stworzenia nowych modułów spełniających te oczekiwania.

 • Portal mieszkańca - eSesja generuje tzw. Portal mieszkańca, w którym zainteresowani pracami rady mają dostęp do wszystkich materiałów na posiedzenia, także te archiwalne. Mogą w czasie rzeczywistym śledzić procedowane punkty porządku obrad i na bieżąco zapoznawać się z wynikami głosowań. Funkcjonalność ta spotkała się z dużym uznaniem mediów, które w trybie on line mogą śledzić przebieg posiedzenia. Portal wyposażony jest też w wyszukiwarkę, która umożliwia zainteresowanym znalezienie podjętych przez radę uchwał.
 • Transmisja audio przez internet - to kolejny moduł programu, moduł umożliwiający transmitowanie na żywo obrad za pośrednictwem internetu. Posiedzenie jest nagrywane tworząc jednocześnie tzw. „audioscenariusz posiedzenia” z wyszczególnionymi punktami oraz wypowiedziami poszczególnych radnych czy innych dyskutantów. Umożliwia to w prosty sposób odszukiwanie wypowiedzi radnych czy gości w konkretnym punkcie porządku obrad. Plik z nagraniem udostępniany jest również w Portalu mieszkańca.
 • Transmisja audio-video - nowy moduł aplikacji eSesja, który od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem w samorządach. W kilku z nich jest testowany, a w Radzie Miasta Kalisza już został wdrożony i z powodzeniem wykorzystywany na sesjach.

Program eSesja został doceniony także poza strukturami samorządowymi. Prostota użytkowania, uporządkowanie dyskusji, a nade wszystko prosty i niezawodny system głosowań na tabletach czy smartfonach dostrzeżony został przez uczelnie wyższe. Pierwsza z nich, Uniwersytet SWPS w Warszawie zakupił aplikację. Obecnie trwają prace wdrożeniowe na tej uczelni.

Szukasz więcej informacji o systemie? Chciałbyś bezpłatną prezentację dla Twojego Urzędu?

Odwiedź stronę: www.esesja.pl lub zadzwoń: tel. (61) 666 19 77

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Piotr, 2017-03-13 12:27:57

  Do Jan Rakowski: Nadmienię tylko, że w razie potrzeby firma może przeprowadzić bezpłatną prezentację systemu dla Radnych czy pracowników Urzędu i pokazać jak to rozwiązanie dokładnie działa.
 • Jan Rakowski, 2017-03-09 10:07:07

  Dziękuję Panie Piotrze. Przejrzałem stronę producenta i już wiem jak to działa. Cena też przystępna. Temat rzuciłem w mojej radzie i powiem, że jest zainteresowanie.
 • Piotr, 2017-03-06 16:23:44

  Do Rakowski Jan: Działa w ponad 100 samorządach, np. Wrocław, Opole, Chorzów, Kalisz czy Płock. Lista wdrożeń dostępna jest na stronie esesja.pl/klienci. Koszt zależy od wielkości rady. W sprawie ceny proszę się skontaktować z firmą telefonicznie lub mailowo.