PARTNER PORTALU
  • BGK

Trójmiasto: Śniadania wielkanocne dla potrzebujących

  • jm/PAP    15 kwietnia 2017 - 15:48
Trójmiasto: Śniadania wielkanocne dla potrzebujących
Bezdomni i potrzebujący już po śniadaniu Wielkanocnym w Sopocie i Gdańsku. W niedzielę odbędzie się ono w Gdyni. (fot. pixabay)

Setki osób wzięły udział w Wielką Sobotę w śniadaniu wielkanocnym w Gdańsku na Targu Węglowym.
• Organizatorzy przygotowali jedzenie dla tysiąca uczestników.

• Wcześniej ponad 200 osób zasiadło do stołu w Sopocie.

• W niedzielę śniadanie odbędzie się w Gdyni i kolejne Gdańsku.

W tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym dla samotnych i potrzebujących w Gdańsku na Targu Węglowym w Wielką Sobotę uczestniczyły setki osób. Niektórzy narzekali, że musieli długo czekać w kolejce. Wśród uczestników dominowali bezdomni, było też wiele rodzin z dziećmi.

Jeden z głównych organizatorów, radny Gdańska, restaurator Piotr Dzik ocenił, że w śniadaniu uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ostatniej wigilii. Podkreślił, że tradycyjnych potraw świątecznych: jajek, żurku, białej kiełbasy, sałatki, mazurka i makowca przygotowano dla ok. 1 tys. osób. - Mamy 1,5 tysiąca jaj, 200 kg białej kiełbasy, 100 kg pomarańczy, 1,7 tys. konserw rybnych - wyliczał.

Dodał, że przygotowano też 600 paczek z suchym prowiantem, który powinien wystarczyć na święta. Wyjaśnił, że w paczkach są głownie artykuły spożywcze "wyżebrane" od firm.

Śniadanie zorganizowali członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, którzy przygotowali potrawy. W namiocie na Targu Węglowym posiłki rozdawali harcerze.

Uczestniczący w śniadaniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że organizowane w mieście od lat 90. śniadania wielkanocne i wigilie dla ubogich i potrzebujących są "częścią życia wspólnoty miejskiej". - Przychodzą nie tylko bezdomni, ale też ludzie samotni, którzy chcą zjeść, spotkać się z innymi ludźmi - dodał.

Wcześniej ponad 200 osób, m.in. bezdomnych i ubogich zasiadło przy stole z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami w Sopocie. W tym roku świąteczne śniadanie zorganizowały Caritas Diecezji Gdańskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.

W wielkanocną niedzielę na śniadanie tradycyjnie zapraszają też studenci z działającego przy kościele św. Mikołaja Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Górka". Śniadanie rozpocznie się o 7.40 na parkingu w pobliżu dworca PKP Gdańsk Główny. Oprócz wielkanocnych potraw będą rozdawane też paczki z żywnością i przedmiotami codziennego użytku.

Tradycyjne, wspólne śniadanie wielkanocne dla ubogich, samotnych, bezdomnych w Gdyni w dolnym kościele oo. franciszkanów rozpocznie się w niedzielę o godz. 8. Biuro prasowe urzędu miasta w Gdyni poinformowało, że wspólne śniadanie u oo. franciszkanów to tradycja trwająca od 18 lat.

W uroczystości uczestniczy zwykle około 800 osób. Działania miasta wspiera ponad 120 wolontariuszy, głównie uczniowie, studenci, harcerze i radni Gdyni. Na wielkanocnym stole pojawią się świąteczne dania: żurek, bigos, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, wielkanocny pasztet, a także jajka gotowane, ćwikła z chrzanem i ciasto. Goście wielkanocnego śniadania otrzymują też paczki, najmłodsi - pluszowe zabawki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.