PARTNER PORTALU
  • BGK

Trudności osób starszych: 14 proc. seniorów ma problemy z codziennymi wyzwaniami

  • PAP/GP    24 listopada 2016 - 12:58
Trudności osób starszych: 14 proc. seniorów ma problemy z codziennymi wyzwaniami
Badanie dotyczące osób starszych przeprowadził CBOS. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

14 proc. badanych powyżej 60 roku życia przyznaje, że ma trudności z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności; 32 proc. deklaruje, że zna osobę potrzebującą takiego wsparcia - wynika z sondażu CBOS.
W sondażu podano, że niespełna dwie piąte ogółu Polaków (39 proc.) zna osobę, która ma trudności z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności, a 6 proc. przyznaje, że sami są w takiej sytuacji. Wśród respondentów powyżej 60. roku życia 32 proc. badanych zna osobę potrzebującą wsparcia, a uznaje się za taką 14 proc. (ankietowani mogli wskazać jednocześnie obie odpowiedzi).

CBOS zapytał, jakiej pomocy potrzebują osoby, które zadeklarowały, że mają trudności z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności. Z badania wynika, że ankietowani najczęściej potrzebują wsparcia w załatwianiu spraw u lekarza, w urzędzie, banku i podobnych instytucjach - taką odpowiedź wskazało 60 proc. ogółu badanych i 64 proc. osób powyżej 60 roku życia.

57 proc. ogółu ankietowanych potrzebuje wsparcia polegającego na udzielaniu porad w ważnych sprawach, wśród osób powyżej 60. roku życia takie zapotrzebowanie zadeklarowało 50 proc. respondentów. Starsi badani (58 proc.) częściej za to potrzebują pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego, tj. zakupach, sprzątaniu, praniu, przygotowywaniu posiłków. Wśród ogółu ma z tym trudności 54 proc. respondentów.

46 proc. badanych powyżej 60. roku życia deklaruje, że potrzebuje pomocy finansowej. Taką odpowiedź wskazało 52 proc. ogółu ankietowanych.

Z sondażu wynika, że blisko połowa Polaków mających problemy z wykonywaniem codziennych czynności potrzebuje pomocy związanej z pielęgnacją w chorobie - wskazało na to 49 proc. ogółu ankietowanych i 50 proc. osób po powyżej 60. roku życia. Znacznie mniejszy odsetek badanych wymaga wsparcia w czynnościach związanych z higieną osobistą (mycie, kąpiele) i ubieraniem się - dotyczy to 25 proc. ogółu respondentów i 28 proc. seniorów.

Sondażownia zapytała osoby mające trudności z wykonywaniem codziennych czynności o to, kto na ogół im pomaga. Najczęściej wymieniane były dzieci - tak odpowiedziało 68 proc. ogółu badanych i 76 proc. respondentów powyżej 60 roku życia. Starszym badanym w drugiej kolejności pomagają wnuki - wskazuje je ponad połowa (53 proc.). Wśród ogółu ankietowanych mających trudności często pomagają sąsiedzi (41 proc.), współmałżonek (39 proc.) albo ktoś z grona przyjaciół (34 proc.). Osoby starsze rzadziej korzystają z pomocy sąsiadów (34 proc.), jeszcze rzadziej ze wsparcia przyjaciół (23 proc.).

Osoby pomagające najczęściej wspierają ogół Polaków w prowadzeniu gospodarstwa domowego, dotrzymują towarzystwa (w domu, na spacerze, w kościele) i udzielają porad w ważnych sprawach (po 69 proc.). Badani powyżej 60 roku życia częściej otrzymują pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego (77 proc.). W drugiej kolejności inne osoby pomagają im, dotrzymując towarzystwa (74 proc.) oraz załatwiając sprawy w instytucjach np. u lekarza czy banku (72 proc.). Rzadziej tego rodzaju pomoc udzielana jest wśród ogółu wymagających wsparcia w codziennych czynnościach (62 proc.).

Około dwóch trzecich badanych uzyskuje też wsparcie polegające na pielęgnacji w chorobie (64 proc. wśród ogółu i 68 proc. w grupie 60 plus).

Połączono dane z dwóch badań CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia": nr 314, 30 czerwca - 7 lipca 2016 roku (próba 983 osób) i nr 315, 17-25 sierpnia 2016 roku (próba 1033). Oba badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jakub_be, 2017-12-18 12:25:07

    do nas należy motywowanie starszych osób, by chciały wychodzić do świata. Powoli, delikatnie, przy podpórce, ale żeby nie zaległy w domu. Bo to jest najgorsza sytuacja, starsi ludzie mogą cieszyć się z życia. Moja mama codziennie wychodzi na spacer krótki. Kupiliśmy jej z żoną podpórkę w sklepie Vit...eacare. Lekka pomoc i już uśmiech na jej twarzy widzimy :)  rozwiń