PARTNER PORTALU
  • BGK

Truskolaski zaskarży uchwałę RIO dotyczącą absolutorium

  • pt/pap    6 września 2016 - 12:33
Truskolaski zaskarży uchwałę RIO dotyczącą absolutorium
Tadeusz Truskolaski (fot.ptwp.pl)

• Prezydent Białegostoku zdecydował o zaskarżeniu do sądu administracyjnego uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczącej nieudzielenia mu przez radnych absolutorium za 2015 rok.
• Tadeusz Truskolaski chce też zaskarżyć samą uchwałę Rady Miasta.
Przed miesiącem kolegium RIO w Białymstoku, w trybie nadzoru nad działalnością finansową samorządów, podjęło dwie uchwały związane z absolutorium dla prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.

W pierwszej z nich, jednogłośnie stwierdziło nieważność uchwały w sprawie nieprzyjęcia przez radnych sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego z wykonania budżetu.

W drugiej, stosunkiem głosów sześć do czterech, postanowiło jednak nie stwierdzać nieważności uchwały o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Białegostoku za 2015 rok. Oznacza to, że uchwała o nieudzieleniu absolutorium nadal obowiązuje.

Czytaj też: Czy PiS zaryzykuje referendum w sprawie odwołania Truskolaskiego?

W poniedziałek prezydent i rada miasta otrzymali uchwały RIO z uzasadnieniem. Nie stwierdzając nieważności uchwały, w której radni odmówili udzielenia prezydentowi Białegostoku absolutorium, kolegium Izby uznało m.in., że wszystkie elementy procedury zostały zachowane i nie znalazło "podstaw do zarzucenia radnym istotnego naruszenia prawa, uprawniających do stwierdzenia nieważności uchwały".

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Truskolaski zapowiedział zaskarżenie tej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W jego ocenie, RIO nie stwierdziła jej nieważności, chociaż - jak mówił - nie potwierdziła żadnego zarzutu radnych dotyczącego realizacji budżetu.

Bez zarzutów merytorycznych?

"Nie ma w tym uzasadnieniu ani jednego zarzutu merytorycznego w stosunku do prezydenta. Ja go nie znalazłem (...) Zgadzam się z uzasadnieniem, ale nie zgadzam się z sentencją" - mówił dziennikarzom Truskolaski.

Dodał, że w tej sytuacji podejmie "wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania jej (uchwały) z obrotu prawnego z powodu wystąpienia okoliczności wskazujących na możliwość istotnego naruszenia prawa przez kolegium RIO".

"RIO do jednej uchwały podchodzi merytorycznie, a do drugiej czysto formalnie i proceduralnie. Od takiego organu jak RIO oczekujemy podejścia również merytorycznego do tego problemu" - mówił prezydent Białegostoku. Poinformował też, że chce zaskarżyć w trybie administracyjnym również samą uchwałę radnych, którzy nie udzielili mu absolutorium.

Samodzielną większość w Radzie Miasta Białystok ma PiS, które jest w opozycji do prezydenta Truskolaskiego, startującego w ostatnich wyborach samorządowych z samodzielnego komitetu wyborczego.

Będzie referendum?

Przed rokiem rada również nie udzieliła prezydentowi Truskolaskiemu absolutorium za 2014 rok. Wówczas jednak, w trybie nadzoru, RIO uznało tę uchwałę za nieważną.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, nieudzielenie absolutorium prezydentowi pozwala radzie podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy taka uchwała jest podjęta po 9 miesiącach od dnia wyboru prezydenta i nie później, niż 9 miesięcy przed upływem jego kadencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.