PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa nabór do międzynarodowego programu dla lokalnych aktywistów

  • PAP/AS    12 marca 2016 - 21:19
Trwa nabór do międzynarodowego programu dla lokalnych aktywistów
"Te same pomysły mogą być realizowane również w innych krajach" (fot. pixabay.com CC0)

Trwa nabór do polsko-ukraińsko-białoruskiego programu edukacji obywatelskiej Sąsiedzi 3.0. Jego celem jest m.in. wspieranie osób działających na rzecz społeczności lokalnych oraz promowanie aktywnych postaw obywatelskich. Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca.
"Program nie tylko daje możliwość zrealizowania pomysłów osób działających na rzecz aktywizacji społeczeństw lokalnych i zmian w ich otoczeniu. To także okazja do spotkania się osób o podobnych zainteresowaniach z Polski, Ukrainy i Białorusi" – wyjaśniła PAP Magdalena Lapshin ze współorganizującego projekt Stowarzyszenia Genius Loci–Duch Miejsca z Rudy Śląskiej.

Do udziału w pierwszym tego typu przedsięwzięciu, promującym aktywne postawy obywatelskie, mogą zgłaszać się osoby w wieku od 18 do 35 lat zarówno z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości czy ze wsi. Mogą to być pojedyncze osoby lub małe, dwuosobowe zespoły. Dla uczestników z Polski przewidziano 25 miejsc.

"Wielu młodych ludzi ma świetne pomysły i naprawdę chciałoby zrobić coś dla swojego otoczenia w ramach sąsiedzkiej solidarności – od stworzenia ogródka przy bloku, przez plac zabaw dla dzieci, aż po organizację jakiegoś koncertu" – powiedziała Lapshin.

Dodała, że działania mogą mieć także międzynarodowy charakter. "Te same pomysły mogą być realizowane również w innych krajach" – wskazała Lapshin.

Program rozpocznie się w maju i będzie trwał do lata przyszłego roku. Jak zapowiedziała Lapshin, podczas tych kilkunastu miesięcy uczestnicy będą m.in. spotykać się na międzynarodowych warsztatach i pracować w swoich społecznościach lokalnych.

Lapshin wyjaśniła też, że organizatorzy pomogą uczestnikom programu przejść całą ścieżkę realizacji ich pomysłów m.in. doradzając konkretne działania lub ucząc, jak znaleźć potencjalnych inwestorów czy sponsorów.

Uczestnicy na swoje lokalne projekty otrzymają także niewielkie – średnio kilkusetzłotowe – wsparcie finansowe, które może być przeznaczone na zakup materiałów potrzebnych do realizacji pomysłu lub opłaty za przejazdy czy noclegi (z grantu jednak nie mogą być finansowane honoraria).

Program Sąsiedzi 3.0 jest kontynuacją Pracowni Aktywności Obywatelskiej, która była realizowana w Polsce, na Ukrainie i Białorusi przez ostatnich kilka lat.

"Zdecydowaliśmy się stworzyć nowy program, żeby lepiej odpowiedzieć na zainteresowania młodych ludzi. Poszerzyliśmy wiek uczestników, mamy nowe tematy. W tym roku podczas pierwszych warsztatów będziemy m.in. zakładać ogrody społeczne i uczyć się tradycyjnego rękodzieła" – zapowiedziała koordynatorka programu w Polsce Katarzyna Dorota.

Polsko-ukraińsko-białoruski projekt realizowany jest w ramach finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Fundację Roberta Boscha projektu Dialogue for Change. Partnerami programu w Polsce są Stowarzyszenie Genius Loci-Duch Miejsca z Rudy Śląskiej, Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska oraz Stowarzyszenie To.Pole z Krakowa. Operatorami programu są stowarzyszenie MitOst z Berlina oraz organizacja Insha Osvita z Ukrainy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ewgeniusch, 2016-03-16 05:57:22

    bardzo dobrze ale ja mam 65 lat mmam kartu polaka nije mogu buti w Polskoji nije praci /