PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają prace nad rozszerzeniem 500 plus? Elżbieta Rafalska zabiera głos

  • aw/PAP    17 stycznia 2018 - 11:00
Trwają prace nad rozszerzeniem 500 plus? Elżbieta Rafalska zabiera głos
(fot. MRPiPS/twitter.com)

Minister Elżbieta Rafalska odniosła się do słów wicepremier Beaty Szydło na temat programu "500 plus", która zapowiedziała jego ewentualne modyfikacje. Nie wykluczyła też, że w 2019 r. uda się go poszerzyć. 


  • W poniedziałek (15 stycznia) podczas spotkania z mieszkańcami Leszna w miejskim teatrze wicepremier była pytana o przyszłość programu "500 plus" i o jego ewentualne modyfikacje.
  • Jak zapewniła, program z pewnością będzie kontynuowany. Nie wykluczyła też, że w 2019 r. uda się go poszerzyć.
  • - Przedwczesne jest dziś mówienie o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 plus".  Tego typu prace nie trwają w ministerstwie - odpowiada z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Dzisiaj jest przedwczesne mówienie o rozszerzeniu programu +500 plus+. Tego typu prace nie trwają w ministerstwie. Na 2018 r. budżet został zaplanowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami" - powiedziała minister. Zaznaczyła, że do tej pory wydano ok. 2,6 mln decyzji o wypłacie świadczenia. "Każda z nich ma wartość co najmniej 6 tys. zł" - mówiła Rafalska.

Zwróciła uwagę, że niedawno wprowadzono niewielkie zmiany w programie "Rodzina 500 plus". "Mamy nowy okres zasiłkowy od 1 października i będzie trwał on do 30 września. Mamy na to policzone pieniądze" - zaznaczyła Rafalska.

Wyjaśniała, że pod koniec 2018 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. "Nowe decyzje wydawane są na 2018 i 2019 r. Wygląda na to, że do końca kolejnego okresu zasiłkowego nie są planowane żadne zmiany i w ministerstwie też nie pracujemy nad nimi" - oświadczyła minister.

Podkreśliła, że rozmawiała z wicepremier na temat jej wypowiedzi w Lesznie. "Rozmawiałam z panią premier, która mówiła, że powiedziała to w trybie przypuszczającym, że nie wykluczone są zmiany w programie +500 plus+, że nie było to rozstrzygające, i że nie przesądzała, że tego rodzaju zmiana zostanie wprowadzona" - dodała Rafalska.

Szef gabinetu premiera Marek Suski powiedział we wtorek, że kwestia poszerzenia programu "500 plus" nie była na razie dyskutowana podczas obrad rządu. "To indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło; premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów" - mówił. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • bida, aż piszczy, 2018-01-17 11:44:15

    A kiedy w końcu wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych? która od 2006 roku wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 12 lat nie wzrosła, ani razu nawet o 1 grosz.