PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzaskowski o prezydent Warszawy: z otwartą przyłbicą powinna stawić czoła zarzutom

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 13:12
Trzaskowski o prezydent Warszawy: z otwartą przyłbicą powinna stawić czoła zarzutom
Rafał Trzaskowski jest kandydatem PO na prezydenta Warszawy. (fot.Facebook/Rafał Trzaskowski)

Na miejscu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz stawiłbym się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej - stwierdził Rafał Trzaskowski (PO). Jak ocenił, prezydent Warszawy powinna z "otwartą przyłbicą" stawić czoła zarzutom.
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji we wtorek rozpoczęła pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych". Możliwość przeprowadzenie takiej rozprawy dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Wezwana została Gronkiewicz-Waltz, która jednak nie stawiła się na posiedzeniu komisji.

- Zawsze mówiłem, że lepiej byłoby, jakby pani prezydent stanęła przed komisją i z otwartą przyłbicą stawiła czoła tym zarzutom, z których większość jest wyssana z palca - powiedział w rozmowie z portalem rp.pl Trzaskowski. Jak dodał, dobrze by było, żeby pani prezydent wyjaśniła zarzuty wobec swojej osoby, powiedziała dokładnie, jak było i nakreśliła całą historię.

Zdaniem polityka PO, prezydent Warszawy miałaby wtedy szansę się obronić, a obecnie - kiedy nie stawia się na posiedzeniach komisji - triumfuje spektakl polityczny.

Trzaskowski podkreślił też, że chciałby, żeby PiS uchwaliło ustawę reprywatyzacyjną. - To jest papierek lakmusowy intencji. Nie tylko teatr polityczny, ale prawdziwe załatwienie tej sprawy - oświadczył.

Gronkiewicz-Waltz - która nie stawiła się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej - wyjaśniła, że komisji raz wzywa ją osobiście jako świadka, a raz jako stronę prezydenta Warszawy. - Prawo mówi jasno, że nie można łączyć roli świadka z rolą organu, czy strony - oświadczyła prezydent Warszawy.

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.