PARTNER PORTALU
 • BGK

Trzaskowski o zarzutach szefa PKW "są chybione"

 • PAP/KDS    2 maja 2018 - 17:46
Trzaskowski o zarzutach szefa PKW "są chybione"
Trudno zakazać posłowi rozmowy z warszawiakami - mówi Trzaskowski. (fot.trzaskowski.pl)

Zarzuty PKW, że działania kandydatów na prezydenta stolicy są niezgodne z prawem, są chybione. Trudno zakazać posłowi rozmowy z warszawiakami - ocenił w środę (2 maja) kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.
 • Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński na antenie RMF FM krytycznie ocenił obecne działania kandydatów na prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego.
 • Stwierdził, że przed startem kampanii wyborczej, ocenił, że są one niedopuszczalne. Ale - jak dodał - PKW nie jest w stanie tego skutecznie zabronić.
 • Teraz odniósł się do sprawy Trzaskowski. - Trudno zakazać posłowie rozmowy z warszawiakami - skomentował. 

Chodzi o działalność kandydatów, którzy spotykają się z mieszkańcami, pokazują w internecie spoty i umawiają się na debaty, mimo że nie powinni tego jeszcze robić, bo kampania wyborcza ruszy dopiero, gdy premier formalnie rozpisze wybory. PKW nie może temu przeciwdziałać, bo brakuje skutecznych instrumentów prawnych.

Na środowym briefingu prasowym Trzaskowski pytany o wypowiedź szefa PKW odparł: - To jest absurd. Ja się konsultowałem z prawnikami i oczywiście jedno jest pewne - zakazana jest agitacja. Nikt na tych spotkaniach nie mówi: "głosujcie na konkretną osobę, nikt nie rozdaje ulotek zachęcających do głosowania na konkretną osobę. Trudno jest zakazać posłowi rozmowy z warszawiakami.

- Tutaj nie da się rozgraniczyć rozmowy z warszawiakami i normalnej pracy poselskiej od tego, o czym mówi PKW. Nikt w tym momencie nie agituje i myślę, że tego typu zarzuty są w dużej mierze chybione - uważa polityk.

Trzaskowski wskazał, że rozmowy z warszawiakami prowadzi od paru miesięcy, odbył już ponad 80 spotkań. - Ten, kto przeprowadzi jak największą liczbę spotkań z warszawiakami, pozna prawdziwe problemy, które nurtują mieszkańców, a mianowicie jakość życia w naszym mieście, ten tak naprawdę dotrze do warszawiaków, a to jest dzisiaj najważniejsze - zaznaczył.

Polityk odniósł się także do przyjętego w środę przez Komisję Europejską projektu siedmioletniego budżetu UE w wysokości 1,279 biliona euro. Jak podała KE, najważniejsza zmiana w ramach proponowanego budżetu to wzmocnienie związku między finansowaniem UE i praworządnością. W zaproponowanym przez KE projekcie unijnych ram finansowych na lata 2021-2027 cięcia w polityce spójności mają wynieść około 7 proc., a we wspólnej polityce rolnej - około 5 proc.

- To jest pytanie do PiS, to jest pytanie do Patryka Jakiego, w jaki sposób może mówić o rozwoju Polski i Warszawy, w momencie, w którym bezpośrednie zachowanie wiceministra sprawiedliwości doprowadza do tego, że pieniędzy na rozwój Polski i Warszawy może być mniej - podkreślił Trzaskowski.

Paweł Zalewski (PO) podkreślił, że zbliżające się wybory samorządowe są kluczowe z punktu widzenia Unii. - Projekty unijne są przygotowywane przez samorządy we współpracy z rządem, dlatego tak ważne jest, kto w tych samorządach jest. Dlatego tak ważne jest, żeby w samorządach byli ludzie tacy, jak Rafał Trzaskowski, którzy rozumieją potrzeby rozwoju miast i wsi - mówił.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.